Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak 'Halkın Mücahitlerini 'Çıkarıyor

04 Eylül 2008 / 10:09
İran karşıtı terör örgütü Halkın Mücahitleri Irak tarafından sınırdışı ediliyor.
Avrupa Adalet Divanı'nın kararından sonra İngiltere'nin de 'terörist örgütler' listesinden çıkardığı İran karşıtı terör örgütü Halkın Mücahitleri Irak tarafından sınırdışı ediliyor. Eşref kampının denetimini ABD'lilerden alan Irak hükümetinin gelecek 6 ay içinde kamp sakinlerini sınırdışı edebileceği belirtiliyor.

ABD'nin Irak'ı işgalinden sonra Halkın Mücahitleri defalarca gündeme geldi. Özellikle de İran'a olası bir müdahale tartışmaları alevlendiğinde bir çok batılı basın organı, Halkın Mücahitleri'nin İran'daki iktidara alternatif olarak öne sürülebileceğini savundu.

Ortadoğu'daki bir çok hareket gibi bu hareket ile ilgili de bir çok kesimin hesapları oldu. Bunların başında ABD geliyor. Hareket alanları dar olan Halkın Mücahitleri'ne bağlı militanlar kamp içerisinde sıkışıp kaldılar. Bir bakıma ABD'ye boyun eğmekten kurtulamadılar. Bugün Eşref kampındaki 4 bin kadar militan savaş esiri statüsündeydi. Irak hükümeti kampın statüsünü değiştirerek Halkın Mücahitleri'ne mülteci statüsü verdi. Bu kamp sakinlerinin endişesini arttırdı. Zira mülteci statüsü beraberinde sınırdışı edilmesinin kapısını da aralamış oldu.

ABD'nin geçmişte ve günümüzde Kürtlere yaptığının bir örneğini bugünlerde Halkın Mücahitleri yaşıyor. Batılı güçler, çıkarları elverdiğinde mülteci konumundaki kamp sakinlerini de “hediyeî olarak sunmak veya farklı bir politik hesaplar için kullanmaktan çekinmiyor. 2003'te Saddam rejiminin devrilmesi ardından ABD'ye bel bağlayan bir çok güç benzer akıbetten kurtulamadı. 27 Ağustos'ta basına yansıyan bir habere göre Amerikan güçleri Halkın Mücahitleri'nin bulunduğu Eşref kampından çekildi. Böylece Irak ordusuna kampın etrafını çembere alma olanağı tanınmış oldu. Halkın Mücahitleri birçok kesim tarafından Saddam Hüseyin'in eski “işbirlikçileriî olarak da suçlanıyor.

Kampın sorumluluğunu alan Irak hükümeti daha 18 Haziran 2008 tarihinde aldığı bir kararda altı ay içinde Halkın Mücahitleri'nin Irak'tan çıkaracaklarını bildirmişti. Bu Amerikan-İran arasında bir diyalogun başlaması için Tahran yönetimine yapılan bir jestti.

ABD seçimleri öncesi atılan bu adımın ne getireceği bilinmiyor ancak kamp sakinleri açısından büyük bir endişe kaynağı olduğu şüphesiz. Dikkat çeken bir diğer nokta ise Tahran'ın daha da ileri giderek bu operasyondan haberdar olduğuna işaret etmesi oldu. İran medyasında bu yönlü bilgiler yer aldı. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda İran'ın Irak'taki büyükelçisi Hasan Kazemi Kumi, Iraklıların kampı kuşatmak için bir özel birlik oluşturmakta olduğunu açıklamıştı. Bununla Halkın Mücahitleri arasındaki ilişkinin kesilmesi ve en fazla altı ay içinde sınırdışı edilmelerini hazırlama amaçlanıyordu.

Tahran artık geri dönülmez bir noktada olunduğunu düşünüyor. Zira Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Halkın Mücahitleri'nin “teröristî faaliyetlerde bulunduğunu iddia ederek Irak'taki varlıklarının anayasaya aykırı olduğunu savunmuştu. Yine de kampın geleceği ABD'nin vereceği talimata bağlı.


1965'ten sonra

Halkın Mücahitleri'nin başta Fransa olmak üzere Avrupa'da siyasi faaliyetleri de bulunuyor. Merkezi Fransa'da bulunan İran Ulusal Direniş Konseyi siyasi kanadı temsil ediyor. Geçmişte Kürt komünist partisi İran Kürdistan Demokratik Partisi (PDK-İ) de bu oluşumda yer alıyordu, ancak bugün sadece Halkın Mücahitleri örgütü bağlı. 1965 yılında İran'da kurulan Halkın Mücahitleri daha çok eklektik bir Şiizm ve Marksizm karşımı bir temeli esas alıyordu. Şah rejimine karşı mücadele veren örgütün 1971 yılında yöneticilerinin çoğu tutuklandı ve infaz edildi. Bir tek Mesud Racawi kurtulmayı başardı. Racawi komutasındaki örgüt giderek radikalleşti ve 6 ABD yurttaşı örgüt tarafından öldürüldü. 1979 sonrası rejim ve örgüt arasında gerilim hızla tırmandı. 1981 yılında örgüt İslam Cumhuriyeti tarafından yasadışı ilan edildi. 72 kişinin ölümüne yol açan İslami Parti binasına yönelik saldırı da bu örgüte yüklendi ancak bu saldırının rakibi Beheşti'yi ortadan kaldıran Rafsancani'nin eseri olduğu belirtiliyor. Halkın Mücahitleri Irak'ta da 1986 yılında İran Ulusal Kurtuluş Ordusu olarak örgütlendi. İran-Irak savaşı sırasında sınır boyunca Saddam Hüseyin'e destek olup İran ordularını hedef aldı.
Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri