Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak Küresel Petrol Devleri ile Anlaşamadı

30 Haziran 2008 / 19:14
Irak, Küresel Petrol Devleri ile Ülkede Petrol Üretimini Artırmayı Amaçlayan Teknik Destek Anlaşmaları İmzalanamadığını Bildirdi.

Irak, küresel petrol devleri ile ülkede petrol üretimini artırmayı amaçlayan teknik destek anlaşmaları imzalanamadığını bildirdi.

Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani düzenlediği basın toplantısında Irak'ın Shell, BP, ExxonMobil, Chevron ve Total ile diğer küçük şirketlerin oluşturduğu konsorsiyumla müzakere içinde olduğunu kaydetti. Şehristani, "Danışmanlık hizmetlerinin ücret değil, petrol üretiminden pay almak karşılığında olmasını istemeleri nedeniyle bir uzlaşmaya varamadık" diye konuştu. Şehristani, "Teknik destek anlaşmaları, bakanlığın petrol ve gaz alanlarını geliştirmek için uzun dönemli anlaşmalar yapmadan önce, geçici bir dönemde üretimi artırmaya yardımcı olacak basit danışmanlık sözleşmeleridir" dedi.

Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, toplam 41 enerji firmasıyla teknik destek anlaşması imzalanacağını duyurmuştu.

Irak, günlük 500 bin varil olan petrol üretimini 2.5 milyon varile, yani ABD'nin 2003 yılı Mart ayındaki işgalinden önceki seviyesine çıkarmak istiyor. Irak'ın ham petrol rezervlerinin 115 milyar varil olduğu tahmin ediliyor. Ancak 1991'deki Körfez Savaşı'nda yaşanan tahribat ve sonraki yıllarda uygulanan ambargolar nedeniyle üretim altyapısı ciddi manada yetersiz kalıyor.

sondakika.com

Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri