Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Komşumuz Irak Sandığa Gidiyor

07.03.2010 09:22
Amerika'nın çekildiği bir dönemde bugün Iraklılar yoğun güvenlik önlemleri arasında oylarını kullanıyor.

Seçimlerden Başbakan Nuri El Maliki'nin lideri olduğu Kanun Devleti Koalisyonu'nun birinci parti olması bekleniyor. Meclis aritmetiği nedeniyle hükümeti kurmak için 3 koalisyonun bir araya gelmesi gerekiyor. Bu nedenle ülkeyi üç aylık zorlu bir hükümet kurma süreci bekliyor.

Iraklılar, Federal Irak Meclisi'nin 325 üyesini belirlemek için bugün sandık başına gidiyor. Saddam Hüseyin sonrası gerçekleşen ikinci genel seçimlerde adeta aday enflasyonu yaşanıyor. 167 partiyi içeren 12 koalisyon ve 74 partinin yanı sıra bağımsızlardan oluşan 6 bin 200 adayın yarıştığı seçimlerin öne çıkan 6 ittifak arasında geçmesi bekleniyor. Seçimlerden herhangi bir partinin büyük zaferle çıkması beklenmiyor; ancak nüfus potansiyeli göz önüne alındığında, seçimin galibi Şii Araplar görünüyor. Adayların farklı vaatlerine karşın sokaktaki vatandaş, seçimin ülkede pek bir şeyi değiştirmeyeceği görüşünde. Bu nedenle seçime katılım oranının da düşük olması bekleniyor.

Başbakan Nuri El Maliki'nin liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu; IİYK, Sadr ve Fazilet Partisi'nin yer aldığı Irak Ulusal İttifakı; Sünni Araplar ile Irak Türkmen Cephesi'nin de desteklediği Iyad Allavi'nin lideri olduğu Iraklılar Listesi; Irak İslam Partisi'nin öncülük ettiği Irak Ulusal Uzlaşısı; İçişleri Bakanı Cevat Bolana, Irak Uyanış Konseyi Başkanı Ahmet Ebu Rişa, Sünni Din Adamları Vakfı Başkanı Abdülgafur Samarrai'nin liderlik ettiği Irak'ın Birliği İttifakı ve KDP ile KYB'nin içerisinde yer aldığı Kürdistan Listesi söz konusu ittifaklar.

Güvenilirliği tartışılan kamuoyu araştırmalarına göre Başbakan Nuri El Maliki'nin lideri olduğu Kanun Devleti Koalisyonu'nun yüzde 30, Türkmen ve Sünni Arapların da desteklediği eski Başbakan Iyad Allavi'nin lideri olduğu Iraklılar Listesi'nin yüzde 20 civarında oy alması bekleniyor. Seçim öncesi kurulan ittifakların hükümeti kurma sürecinde dağılabileceği uyarısı yapılıyor. Kimi siyasi gözlemcilere göre bazı partiler içinde bulundukları ittifaktan koparak hükümeti kurabilecek tarafa katılabilir.

SEÇİME YENİ SİSTEMLE GİDİLİYOR

Ülkede bundan önce yapılan seçimlerde nispi temsil sistemi kullanılmış, parti ve listeler aldıkları oy oranında yönetime dahil olmuştu. 2005'te yapılan seçimlerde ise kapalı liste sistemi uygulanmıştı. Bu seçimde açık liste ve tercih sistemi ile devredilebilir oy sistemi benimsendi. Devredilebilir oy sistemine göre, seçmenler listelerdeki adayları tercih sırasına koyuyor ve kotayı aşan adaydan artan oylar kendisinden sonra en çok tercih edilen adaya devrediliyor. Böylece dengeli bir dağılımın sağlanması ve seçmenlerin oylarının boşa gitmemesi hedefleniyor.

Seçim yasası pazarlıklarından en kârlı Kürt gruplarının çıktığını söylemek mümkün. Kürtlerin çoğunlukta olduğu vilayetlerin milletvekili sayıları artırıldı. Ayrıca ülkedeki Hıristiyan azınlığa da ayrıcalıklar tanındı. Maliki'nin başkanlığını yaptığı Kanun Devleti Koalisyonu'nun güçlü olduğu Kadısiye, Vasit gibi bölgelerde milletvekili sayısı yükseltildi.

Baas Partisi geçmişi olan yaklaşık 500 Sünni siyasetçinin adaylığının yasaklanması, Şii partileri arasında yaşanan sorunlar, Kürt partilerinin ayrı listelerle seçime girmesi gibi konular seçimler öncesi tartışmalara damgasını vuran konular oldu. Sünni siyasetçilerin yasaklanmasının arkasında Amerika ile İran'ın arasındaki güç mücadelesinin etkili olduğu ifade ediliyor. Seçimlerde 19 milyon seçmen, 51 bin merkezde oy kullanacak. Yurtdışında yaşayan Irak vatandaşları için aralarında Türkiye'nin de bulunduğu toplam 16 ülkede seçim merkezleri oluşturuldu. Seçimleri Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Arap Birliği, İslam Konferansı Teşkilatı'nın yanı sıra uluslararası sivil kuruluşlardan ve birçok ülkeden 500'e yakın gözlemci izleyecek. Türkiye'den toplam 46 gözlemci bulunuyor. Irak'ın 18 ilinde seçim boyunca güvenliği sağlayacak güvenlik görevlisi sayısının 800 bin civarında olduğu ifade edildi. Amerikan güçlerinin de, seçim boyunca Iraklı güvenlik güçlerine destek vermesi bekleniyor.

Alınan güvenlik tedbirlerine rağmen seçim öncesi yine mezhep çatışmasını körükleyecek bir bombalı saldırı gerçekleşti. Necef kentinde düzenlenen bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 4 kişi öldü, 3'ü polis 50 kişi yaralandı. Hz. Ali'nin türbesinin yakınındaki bir garajda park halinde bulunan iki yolcu otobüsünün tahrip olduğu, ölenlerin İranlı hacılar olduğu bildirildi. Böylece seçim öncesi düzenlenen saldırılarda son birkaç günde ölenlerin sayısı 45'e yükseldi.

Bu haber toplam 772 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri