Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Araplar, Kerkük'e özel statü istedi

14.03.2009 17:00
Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde Irak Anayasası'nın 23. Madde'sine destek amacıyla düzenlenen 6. Arap Kongresi'nde, Kerkük'e özel statü istendi. Kerkük'ün Alvasti semtinde bulunan Engelliler Merkezi'nde düzenlenen kongrede 23. Madde'yi destekleme karar
Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde Irak Anayasası'nın 23. Madde'sine destek amacıyla düzenlenen 6. Arap Kongresi'nde, Kerkük'e özel statü istendi. Kerkük'ün Alvasti semtinde bulunan Engelliler Merkezi'nde düzenlenen kongrede 23. Madde'yi destekleme kararı çıktı.
Kongreye 23 Madde Gerçekleri Araştırma Komisyonu Üyesi Ömer El Cuburi, Vali Yardımcısı Rakan Said, Havice Gurubu Başkanı Hüseyin Ali Salih ve Kerkük'ü Yeniden Yapılandırma Grubu ile davetliler katıldı.


Düzenlenen kongrede bir konuşma yapan Kerkük Vali Yardımcısı Rakan Said, Irak anayasasında belirtilen 23. Madde'nin Kerkük'ün sorununa çözüm getirmeyeceğini ifade ederek, Kerkük için en iyi olanın özel statü olduğunu söyledi. Kerkük İlçe Başkanı Munir El Kafil de 23. Madde Gerçekleri Araştırma Komisyonu faaliyetlerinin Irak parlamentosu'na gönderilmesine rağmen komisyonun önünde engeller çıkarıldığını ifade etti.


Devletin kendilerine maddi ve manevi desteği sağlayacağını belirtmesine rağmen hiçbir destek almadıklarını kaydeden Kafil, "Yardımı bırakın, bize engeller çıktı. Bu durumla ilgili medyada birçok haber çıktığını bunların hiçbirinin doğru değil." dedi.


Komisyon üyesi Ömer El Cuburi, bu kongrenin 23. Madde'yi desteklemek amacıyla yapıldığını ifade ederek komisyona destek istedi. Havice Gurubu Başkanı Hüseyin Ali Salih de Kerkük sorununun oyalanmaması ve pazarlık konusu edilmemesi gerektiğini söyledi. Salih, Kürt yetkilileri de suçlayarak Kerkük'le ilgili yapılan tehditleri kabul etmediklerini dile getirdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 740 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri