Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'ın Petrol Geliri Nereye Gidiyor?

11 Ağustos 2008 / 08:15
Artan petrol gelirlerine ve ABD hükümetinden gelen milyarlarca dolarlık yardımlara rağmen, Irak'ın acil ihtiyacı olan altyapı projelerine yeteri kadar kaynak ayrılmadığı bildirildi.
ABD merkezli hükümet denetleme kurumu GAO tarafından yayınlanan 'Irak'ın istikrara kavuşması ve yeniden inşası - gelirler, harcamalar ve fazlalıklar' adlı rapora göre, 2003'te başlayan işgalden itibaren Amerikalı vergi mükellefleri Irak'ın istikrara kavuşması ve yeniden inşası için yaklaşık 48 milyar dolar ödedi.

Irak'ın bütçesinde bu yıl artan petrol gelirleri sayesinde 50 milyar doların üzerinde bir fazlalık olacağı belirtilen raporda, Irak bakanlıklarının altyapı inşası için geçtiğimiz yıl sadece 896 milyon dolar ayırdığı ifade edildi. Harcamaların sadece yüzde 1'lik kısmı bina, su ve elektrik tesislerinin bakımına ayrıldı.

Rapora göre, 2005 - 2007 yılları arasında Irak hükümetinin toplam geliri 96 milyar doları bulurken bu rakamın yüzde 94'ü yani 90.2 milyar doları petrol ihracatından sağlandı. Aynı dönem içinde Irak hükümeti petrol işletim (yüzde 90) ve yatırım (yüzde 10) aktiviteleri için ise 67 milyar dolar harcadı.

Bu yıl Irak'ın 73.5 ile 86.2 milyar dolar arası toplam gelir elde etmesi beklenirken bunun 66.5 ile 79.2 milyar dolarının petrol satışlarından elde edileceği tahmin ediliyor. Temmuz'dan Aralık'a kadar olan dönemde Irak'tan günlük ortalama 2 milyon varil petrol ihraç edilmesi bekleniyor.

Rapora göre Irak hükümeti, 2007'de 29 milyar dolarlık işletim bütçesinin yüzde 80'ini ve 12 milyar dolarlık yatırım bütçesinin yüzde 28'ini harcayabildi. Uzmanlar bu yıl, Irak'ın 49.9 milyar dolarlık bütçesinin 35.3 ile 35.9 milyar dolarlık kısmını harcayabileceği ve bütçenin 38.2 milyar ila 50.3 milyar dolar arasında fazla vereceğini tahmin ediyor.

Amerikalı yetkililer, koalisyon ve uluslararası uzmanlara göre, Irak'ın ayrılan bütçeyi gerekli yatırımlara harcayamamasının sebepleri arasında eğitilmiş eleman sıkıntısı, zayıf bütçeleme sistemleri, şiddet ve ayrılıkçı olaylar bulunuyor.

ABD'Lİ SENATÖRLER KIZGIN

Amerikalı senatörler ülkelerinde artan petrol fiyatları karşısında halkın zor günler geçirdiği bir dönemde Irak'ın milyarlarca dolar petrol geliri olduğunu ve Amerikalı vergi mükelleflerinin artık Irak'taki inşaatların faturasını üstlenmemeleri gerektiğini savunuyor.

ABD'nin halen Irak'ta 144 bin askeri bulunuyor. Tahminlere göre Irak, 115 milyar varil ham petrol rezervi ile alanında dünyada üçüncü sırada yer alıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri