Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'ın Yeni Düşmanı

30 Temmuz 2008 / 10:50
Kuraklık nedeniyle Irak'ta su miktarı son 20 yılda yüzde 60'dan fazla bir oranda azaldı.
Irak'ın son aylar en ciddi sorunu, ne Amerikan işgali, ne hergün onlarca can alan intihar saldırıları, ne de bitmek bilmeyen mezhep çatışmaları. Irak için son dönemin en büyük sorunu kuraklık.

Irak, su ihtiyacının önemli bir kısmını, kaynağı Türkiye'de olan Fırat ve Dicle nehirlerinden sağlıyor, ancak yaşanan kuraklık nedeniyle bu nehirlerdeki su miktarı son 20 yılda yüzde 60'dan fazla bir oranda azaldı.

Bağdat'ın 60 kilometre doğusunda bulunan Hamrin dağlık bölgesindeyse, Irak'ın en büyük su rezervi bulunuyor. Bu kaynaktaki su miktarının yüzde 5 ila 10 arasında olduğunu vurgulayan yetkililer, ilkbahar döneminde yağması gereken yağmur miktarının geçen yıla göre yüzde 30 oranında azaldığını, dolayısıyla da bu rezervde de büyük düşük olduğunu vurguluyor.

Yetkililer, Fırat ve Dicle'deki nehirlerinin su oranlarını arttırmak için Türk, Suriyeli ve İranlı yetkililerle görüşmelerde bulunduklarını kaydediyor.

HALK YA GÖÇ EDİYOR YA DA KUYU ARIYOR

Irak halkı ise yaşanan kuraklıkla kendi yöntemleriyle mücadele etmeye çalışıyor. Kimi çiftçiler, topraklarını geride bırakıp şehirlere göç ediyor kimileriyse yeni kuyular açıyor.

Ancak herkes bu kadar şanslı değil. 51 yaşındaki Iraklı çiftçi Fatma, "Geçtiğimiz yıl hiç su yoktu. Bu nedenle aldığımız mahsül burada geçinmemizi ancak sağlıyor. Yaşadığım yerden başka bir yere gitmem için de ne param ne de eşyalarımı taşıyabileceğim bir kamyonum var" diyerek, herşeye rağmen yaşadığı kasabada kuraklıkla mücadele etmek zorunda olduğunu söyledi.

RAKAMLARLA IRAK'TAKİ KURAKLIK

Yüzde 51: Irak'ta bu sene beklenen buğday mahsülü, geçen seneki mahsüle göre oranı. Bu oranla Irak'ta önümüzdeki yıl kuraklığın yanı sıra açlık krizinin de yaşanması muhtemel görünüyor.

2.8 milyon: Irak'ın içinde bulunan mülteci sayısı. Mültecilerin büyük bölümü, temiz su kullanımından yoksun.

3 bin: Geçen hafta yağmur duasına çıkan Iraklı sayısı

1 milyon: Kuraklık nedeniyle şu ana kadar ölen küçükbaş hayvan sayısı.

Kaynak:
Bu haber toplam 686 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri