Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'la askeri işbirliği

17 Temmuz 2008 / 15:06
PKK terör örgütüne yaptığı ev sahipliği nedeniyle, 8 ay önce neredeyse sıcak çatışmanın eşiğine geldiğimiz Irak'la, şimdi “askeri işbirliği anlaşması” imzalıyoruz.
Ankara'da gerçekleşen ve Türkiye'yi yurtdışında temsil eden tüm Büyükelçi ve daimi temsilcilerin katıldığı toplantıda, dünkü gündem maddesi Irak oldu. Büyükelçiler, Irak'la Türkiye arasındaki ilişkilerin “nasıl geliştirileceğini” tartışırken, son 8 ay içinde, Ankara-Bağdat ilişkilerinin “ne aşamaya geldiği” de netlik kazandı.

Türkiye ile Irak arasındaki, PKK nedeniyle yıllardır sıkıntılı olan ilişkiler, geçen yıl Ekim ayında gerçekleşen Dağlıca baskınının ardından iyice gerilmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Kasım'da Washington'a yaptığı ziyarette ABD Başkanı George Bush'la “istihbarat paylaşımı” konusunda anlaşmasının ardından ise, TSK'nın Irak'taki PKK varlığına yönelik önce hava operasyonları gerçekleşmiş, bunu da kış sonunda kara operasyonu izlemişti. TSK'nın operasyonlarının ardından PKK'ya Irak'ta büyük kayıp verdirilirken, Bağdat yönetimi ile Irak'ın kuzeyindeki Kürtlerle de bir “diyalog süreci” başlamıştı.

Bu süreç sonunda, Ankara ile Bağdat arasında “askeri işbirliği anlaşmasına” kadar ulaştı.
Türkiye ile Irak şu anda, “askeri işbirliği anlaşmasını” müzakere ediyorlar. Anlaşmanın ana hatları üzerinde uzlaşma sağlanmış durumda. Anlaşma, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Irak ordusu arasında “istihbarat değişiminden”, askeri birliklerin “operasyonel işbirliğine” kadar pek madde içeriyor.
Anlaşmanın bir maddesi ise, Irak askerlerinin, özellikle de subaylarının Türkiye tarafından eğitilmesini öngörüyor.

Irak'la imzalanacak “askeri” anlaşma, sadece “işbirliği” ile de sınırlı değil. Bir de, Türkiye-Irak arasında “askeri çerçeve anlaşması” imzalanması çalışmaları da devam ediyor. Çerçeve anlaşması ise, Ankara ile Bağdat arasında ilerde somutlaşacak “stratejik işbirliğinin” önünü açacak, askeri alanda çok daha kapsamlı anlaşmalar için yasal zemin hazırlayacak. Bu anlaşmanın ardından sıra, “Savunma sanayinde işbirliği anlaşmasına” da gelecek.

“RUMLARA VE FRANSA'YA ALDIRMAYIN”

Büyükelçiler konferansının dünkü oturumunda yine AB ile ilişkiler konusu da gündeme geldi.
Türkiye'nin “reformları sürdürmesinin gerekliği olduğunu” kaydeden Büyükelçiler, AB üyeliği önünde özelikle Kıbrıslı Rumlar ve Fransa'nın ortaya koyduğu engellere “aldırılmaması”, bu engellere karşı mücadelenin en iyi yolunun da “reform sürecinin hızlandırılması” olduğu konusunda görüş birliğine vardılar.
Kaynak:
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri