Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'ta 24 bakanlık görevlisi tutuklandı

18 Aralık 2008 / 20:43
Irak ordusunun sözcüsü, savunma ve içişleri bakanlıklarından 24 görevlinin terörizme destek gerekçesiyle tutuklandıklarını, ancak bir darbe girişiminin olmadığını bildirdi.

Irak ordusunun sözcüsü General Kasım Atta, Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Başbakan Nuri El Maliki'nin bürosundan yapılan açıklamada, içişleri ve savunma bakanlıklarında çalışan 24 kişinin tutuklanmasının darbe girişimiyle ilgisinin bulunmadığının bildirildiğini belirtti.

General Atta, tutuklamaların, bazı görevlilerin terörist faaliyetlere destek sağladıkları ve Saddam Hüseyin'in eski rejiminin yanlılarına ve kanun dışı kişilere yardım ettikleri yönündeki istihbaratlar üzerine yapıldığını kaydetti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Iraklı yetkili, yasaklı Baas partisini yeniden kurma girişiminde bulunan 25 İçişleri Bakanlığı görevlisinin tutuklandığını söylemişti.

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesinin, 35 Iraklı yetkilinin darbe amaçlı komplo planları yapmak suçundan tutuklandığına ilişkin haberinden sonra açıklamada bulunan yetkili, Baas partisini yeniden kurmak amacıyla eleman toplamak suçundan tutuklanan 25 kişi arasında bir tuğgeneralin de bulunduğunu belirtmişti.

New York Times gazetesinin haberinde, son üç gün içinde 35 kişinin tutuklandığı, tutuklamaların doğrudan Başbakan Nuri El Maliki'ye bağlı seçkin terörle mücadele gücü tarafından yapıldığı iddia edilmişti.


AA

Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri