Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'ta Çalınan Kitaplar İsrail'de?

11 Temmuz 2008 / 12:03
Tamir görmeleri için ABD'ye gönderilen İbranice yazılmış nadir kitaplar, İsrail'de ortaya çıktı
Irak'ta Saddam Hüseyin döneminde el koyulan, ancak daha sonra çalınan İbranice yazılmış nadir kitaplar, esrarengiz biçimde İsrail'de ortaya çıktı.

Haaretz gazetesindeki haberde, aralarında 1487'de, 1617'de yayımlanmış İbranice eserlerin bulunduğu kitapların Iraklı güvenlik güçlerine ait bir binanın mahzeninde saklandığı, başkent Bağdat'ın düşüşü sırasındaki bir bombardımanın yol açtığı su kaçağı yüzünden eserlerde hafif tahribat meydana geldiği bildirildi.

Eserlerin, Irak'ın yeni yönetiminin onayıyla tamir görmeleri için ABD'ye gönderildiği belirtilen haberde, birçok eserin "yolda" kaybolduğu kaydedildi.

Eserlerin sergilendiği Tel Aviv yakınlarındaki "Babil Yahudileri Mirası Merkezi"ni yöneten eski İşçi Partili milletvekili Mordechai Ben Porat, gazeteye verdiği demeçte, "Bu eserleri hırsızlardan satın aldık" açıklamasında bulundu.

Yaklaşık 2 bin 600 yıl Irak'ta yaşayan Yahudilerin sayılarının 1948'de 130 bin civarında olduğu sanılıyor, ancak bu tarihten sonra birçoğunun tartışmalı koşullarda ve mallarını arkalarında bırakarak Irak'tan ayrıldığı belirtiliyor.

Saddam Hüseyin döneminde ise 100 kadar Yahudi'nin Irak'ta yaşamayı sürdürdüğü, bununla birlikte 1991'deki Körfez Savaşı'nda birçoğunun ülkeden ayrıldığı, Saddam Hüseyin'in devrildiği 2003'te de diğerlerinin ülkeyi terk ettiği ifade ediliyor.

Kaynak: Ajanslar
Bu haber toplam 1256 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri