Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran, ABD oyununu bozdu

16 Mayıs 2008 / 10:22
İran İstihbarat Bakanı Ejei, ABD'nin desteklediği bir grubun İran'da Rus konsolosluğuna yönelik hazırlık içinde olduğu bombalı saldırı planının çökertildiğini söyledi.
Geçtiğimiz ay İran'da bir caminin bombalanması sonucu 14 kişinin ölümüyle ilgili olarak suçlanan iki kişinin İngiltere ve ABD'de eğitim gördüğüne dair çıkan haberlerin ardından şimdi de İran İstihbarat Bakanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, ABD'nin desteklediği bir grubun İran'daki Rus konsolosluklarından birini bombalama planı yaptığını, planın ortaya çıkarılmasından sonra grup üyelerinin tutuklandığını söyledi.

TERÖRİSTLER TUTUKLANDI

Reuters Haber Ajansı'nın haberine göre, Ejei, geçen ay İran'ın Şiraz kentinde bir caminin bombalanmasına ilişkin sorular üzerine, bu olayın faillerinin ABD ve İngiltere'den destek gördüklerinive olayla ilgili 15 kişinin tutuklandığını bildirdi. Şiraz'daki camiye bomba koyanların İran'ın Raşt şehrindeki Ruskonsolosluğuna ve Tahran'daki bir camiye de bomba koyma planı yaptıklarını söyleyen Ejei, istihbarat elemanlarının çalışma-ları sonucu terörist grubun eylemlerini yapamadığını ve tutuklandığını kaydetti. İran'ın güneyindeki tarihi Şiraz kentinde 12 Nisan akşamı bir camiye konulan bombanın patlaması sonucu 14 kişi ölmüş, 190 kişi yaralanmıştı.

Bush ve Olmert Masada'da

Önceki günden bu yana İsrail'de bulunan ABD Başkanı George W. Bush, Yahudilerin güçlü düşmanlara karşı kendilerini feda etmesinin sembolü olarak görülen, Roma döneminden kalma Masada Kalesi'ni ziyaret etti. Bush ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert, 1. yüzyılda 960 Yahudi erkek, kadın ve çocuğun Roma güçlerine teslim olmak yerine intihar ettiği kalenin bulunduğu tepeliğe teleferikle ulaştı. Bush, Masada Kalesi'nde bir süre kalarak Olmert'te sohbet etti. Bu arada, Bush'un Yahudiler için millî sembol olan kaleyi ziyareti, Filistinlilerin 'Felâket Günü' sirenlerinin çalmasından sadece birkaç saat önce cereyân etti. Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, Bush'un Ölü Denize'e bakan Masada Kalesi'ni ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, “Masada'da mücadele eden insanların cesaret ve yüreklilikleri bugün İsrailliler arasında görülebilmektedir” diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri