Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran, Güvenlik Konseyi’ne adaylığını açıkladı

29 Temmuz 2008 / 13:22
İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, 2009-2010 Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine aday olduğunu açıkladı.
Muttaki, yaptığı açıklamada "İran şu ana kadar baskılara boyun eğmedi. Biz Bağlantısızlar Hareketini, dünyadaki tüm dost ve özgür ülkeleri adaylığımızı destek vermeye çağırıyoruz" dedi.

İran'ın açıklaması, Bağlantısızlar Hareketi'nin 15. Dışişleri Bakanları toplantısı sırasında, Dışişleri Bakanı Muttaki'nin açılış konuşması sırasında duyuruldu.

Gözlemciler İran'ın bu toplantıda adaylığına destek için lobi yapacağını bunun da İslam Dünyası'nın kullanacağı oylarda bölünme meydana getireceğini düşünüyor.

Bilindiği üzere Türkiye de 2009-2010 geçici Güvenlik Konseyi üyeliğine aday olduğunu açıklamış; İslam Dünyası ülkelerinden de destek istemişti.

Türkiye, adaylığına destek için ayırdığı bütçe ile BM nezdinde oy verme hakkı dondurulan ülkelerin de borçlarını ödemiş, bu ülkelerden destek sözü almıştı.

ABD, İngiltere, Rusya, Çin ve Fransa'nın daimi üye oldukları ve veto hakkına sahip oldukları BM Güvenlik Konseyinde 10 geçici üye bulunuyor.

Geçici üyeler, 5 kıtayı temsilen ikişer yıllığına rotasyon sistemine göre seçiliyor. Aday ülkenin seçilebilmesi BM Genel Kurul üyelerinin en az üçte ikisinin oyuyla mümkün oluyor.
Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri