Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran, Ukrayna'dan Uçak Alacak

04 Kasım 2008 / 08:43
Ukrayna'daki Antonov uçak fabrikası, İran'dan 1 milyar dolarlık uçak ve yedek parça sipariş alacak.
Antonov Hava Bilim Teknik Tesisleri (ANTK) yetkililerine göre, İran Ukraynalı uçak üreticilerine 50 adet An-148 model uçak sipariş verecek. Bu uçaklardan bir bölümü yapılmış olarak teslim edilirken bir kısmı parça halinde teslim edilecek ve montajı İran'da yapılacak.

İki ülke arasında anlaşma sağlanması durumunda, Ukraynalı uçak üreticileri uzun bir aradan sonra 1 milyar dolar civarındaki ilk siparişini almış olacak. İran uçak üreticisi HESA, montajı İran'da yapılacak An-148 model uçağın yedek parçaların alımı konusunda Ukraynalı üreticiler Aviant, Motor Siç ve Harkiv Devlet Uçak Şirketi ile ön anlaşmayı yaptı.

Bu hafta içerisinde sözleşmenin hazırlanması ve İran'a gönderilmesi bekleniyor. İran bu sözleşmeye göre bir An-148 model uçağı 20 milyon dolardan almış olacak.

An-148 model uçaklar iki motorlu reaktif uçak sınıfında. 4 bin 400 kilometre uçuş mesafesi olan An-148'ler 68 ila 85 yolcu kapasitesine sahip. Sovyetler zamanında Ruslarla müşterek üretilen AN model uçaklar içerisinde AN-148 ilk Ukrayna milli yapımı uçak olma özelliğine sahip. An-148 model uçaklar 2007 yılında Ukrayna dahilinde uçabilmek için gerekli sertifikaya kavuşmuştu.


İRAN, UÇAK SANAYİSİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇABALIYOR

İran uçak şirketi HESA da daha önce de Ukraynalı Antonov ile işbirliği halindeydi. 1995'in Aralık ayında HESA ile ANTK arasında, An-140 model uçağın teknoloji ve üretimi aşamasında bilgi paylaşımı konularında kontrat imzalamıştı. Bu kapsamda 80 uçağın üretilmesi planlanıyor. Anlaşmaya uygun olarak üretilen 6 uçak hazır ve kullanımdaki 8'inin ise montaj süreci devam ediyor.

ANTK'dan yapılan açıklamada, İran iktidarının bu dönemde uçak sanayisini geliştirmeye karar verdiğini ve bu sözleşme kapsamında Ukraynalı uzmanların da İran'a giderek sürece katkıda bulunduklarını bildirdi. Anlaşma sayesinde İran sadece motor gibi ana aksamı Ukrayna'dan alırken, An-140 model uçağın kalan kısım İran'da üretilebiliyor.

HESA yetkililerinden Mahmud Alizade, İran'da havayolu yolu taşımacılığına olan talebin yeni uçak modelleri almaya kendilerini zorladığını söyledi.
Bu haber toplam 1926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri