Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran ABD savaş uçağını zorla indirdi

07 Ekim 2008 / 18:06
İran hava sahasın ihlal eden ABD savaş uçağı inişe zorlanması ile ilgili detaylar netleşiyor. İndirilen uçakta ABD'li 5 general vardı ve 30 saat sorgulandı.

Yarı resmi İran haber ajansı Fars Haber Ajansı'nın haberine göre İran hava sahasını ihlal eden ABD savaş uçağı bir İran havalimanına zorla indirildi. Beş ABD'li asker sorgulandı.

ABD savaş uçağının hava sahasını bilinçli olarak ihlal etmediği anlaşılınca, ABD uçağı ve askerleri bir gün sonra serbest bırakıldı. Ancak olayın ne zaman meydana geldiği hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Türk hava sahasından geçti

Falcon tipi Amerikan uçağının Türk hava sahasından İran topraklarına girdiği belirtildi.

İran televizyonu: Uçağın içindekiler ABD'li

İran devlet televizyonu ise inişe zorlanan uçağın ABD'ye ait olmadığını ancak uçağın içinde ABD'liler bulunduğunu duyurdu. Uçaktaki 5 ABD generalinin ve 3 sivilin 30 saat boyunca sorgulandığı belirtildi.

15 İngiliz askeri de gözaltına almışlardı

İran 23 Mart 2007'de Körfez'de devriye gezen 15 İngiliz askerini karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına almıştı. İngiliz askerleri 13 gün süren uluslararası bir kriz sonrasında bırakılmıştı.

Krizin ardından İran, askerleri İngiltere'ye iade etmişti. İngiltere de Körfez'deki devriye faaliyetlerini bir süre askıya almıştı.

Hürriyet

Kaynak:
Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri