Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran AB'ye Rest

25 Haziran 2008 / 13:55
Avrupa Birliği'nin İran'a yeni yaptırımları kabul etmesi üzerine İran Avrupa'daki mal varlıklarını çekme kararı aldı.
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehdi Safari, nükleer çalışmaları sebebiyle yaptırımların sıkılaştırılması üzerine Avrupa Birliği'ndeki mal varlıklarını geri çekeceklerini söyledi.

Avusturya günlük gazetesi Die Presse'ye konuşan Mehdi Safari, "Parayı oradan çekeceğiz ve bir başka yere yatıracağız. 100 milyar dolardan fazla para çekerseniz, parada bir azalma meydana geldiği ve bunun dünya ekonomisi üzerine etkisi olur." dedi.

27 üyesi olan Avrupa Birliği, Pazartesi günü nükleer çalışmalarına devam ettiği gerekçesiyle İran'a yeni ekonomik yaptırımlar uygulanması kararı aldı.

Haziran başlarında bir İran dergisi İran'ın Avrupa'dan 75 milyar dolar mal varlığını geri çektiğini bildirdi.

Avrupa Birliği'nin kabul ettiği yeni yaptırımlara göre, İran'ın en büyük bankası Bank Melli'nin mal varlıkları dondurulacak. Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, Savunma Bakanı Mustafa Neccar ve Atom Enerji Başkanı Gulam Rıza Aghazadeh gibi İran üst düzey yetkililerine vize yasakları getirilecek.

Yeni yaptırımlar sebebiyle Avrupa'nın kaybedeceğini söyleyen Mehdi, "Bizim gaz ve petrolümüz var. Herkes bizden petrol ve gaz satın almak istiyor. Şimdi daha çok Asyalı ülkelerle ticaret yapıyoruz. Önceleri başlıca ticaret ortaklarımız Almanya, İtalya, Fransa ve Avusturya idi. Şimdi diğer ticaret ortaklarımız var." dedi.

Reuters
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri