Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran dizileri Artık TRT'de Yayınlanacak

28 Ekim 2008 / 15:31
TRT ile İran devlet televizyonu arasında yapılan işbirliği anlaşması uyarınca İran dizi ve filmleri TRT'de yayınlanacak.
TRT ile İran devlet televizyonu arasında yapılan işbirliği anlaşması uyarınca İran dizi ve filmleri TRT'de yayınlanacak. Aynı şekilde Türk dizileri de İran'ı fethedecek.

İran Devlet Televizyonu IRIB ile TRT arasında son dönemdeki yakınlaşma, IRIB'in başındaki İzzetullah Zergami'nin Ankara ziyaretiyle pekiştirildi.


Tahran Times gazetesinin haberine göre görüşmelerde İran televizyonunda yayınlanan dizi ve filmlerin TRT'ye verilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı. Zergani ve Şahin, devlet televizyonları arasındaki işbirliğinin artırılması için hazırlanan protokole imza koydu.

BİZİM DİZİLERDE İRAN'A GİDECEK

Buna göre TRT ve IRIB her iki ülkede yayınlanan dizi ve filmleri değiş tokuş edecek. Ortak prodüksiyoların gerçekleşmesine çalışılacak. Zergami bu anlaşma karşılığında bir jest olarak İranlı ünlü şair Muhammed Hüseyin Şehriyar'ın hayatının anlatıldığı “Şehriyar” dizisini TRT'ye verdi.

İran'da son dönemde yayınlanan TV dizilerinden en popüler olanlar şöyle:

* Zire Zamin: Ramazan ayı için özel olarak çekildi. 3 arkadaşın ellerine geçen bir miktar parayı paylaşma mücadelesini anlatıyor. Arkadaşlardan ikisi alkol aldıkları için hapse düşüyor. Diğeri parayı saklıyor.

* Zire Tigh: 19 bölüm olarak çekildi. Devlet televizyonunun 3 kanalında da değişik zamanlarda yayınlandı. İki ailenin birbiriyle olan ilişkilerini anlatıyor. İran televizyonlarının en popüler dizisi oldu. Akşamları izlenme oranı yüzde 80'e kadar yükseldi.

* Rahe Bipayan: 26 bölüm olarak çekildi. İran'da yayınlanan en popüler dizilerden biri oldu.

* Noghtechin: İran'ın en popüler sit-com komedi dizisi. Eşlerinden gizli iş çeviren iki erkeğin maceralarını anlatıyor.

* Nergis: İran'ın en uzun TV dizisi. 69 bölüm olarak yayınlandı. Başrol oyuncusu otomobil kazasında hayatını kaybedince yayınına ara verildi. Dizinin karakterlerinden birinin müstehcen kasedi internete düşünce İran'da büyük bir skandal yaşandı.İran televizyonlarında yayınlanan dizi ve filmlere 2007'de alınan kararla ibadet şartı getirildi. Çocuk programlarında da gençlere nasıl namaz kılınacağını öğreten görüntülerin bulunması zorunlu. İran'da tüm televizyon ve radyolar devlet kontrolünde. Programlarda dini öğelere büyük önem veriliyor. Ezan vakti programlar kesiliyor.Bu haber toplam 5636 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri