Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'da Erdoğan'a büyük övgü

28.10.2009 13:39
Başbakan Erdoğan'a resmi temaslar için bulunduğu İran'da övgüler yağdırıldı.
Ahmedinejad, "Siyonist rejime karşı net duruşunuz herkesi sevindirdi" derken yardımcısı Rahimi, 'O İslami bir arma ve marka' sözlerini sarfetti...

İran Cumhurbaşkanı, Başbakan Erdoğan'a "Siyonist rejime karşı net duruşunuz herkesi sevindirdi, İslam dünyasında olumlu etki yaşattı" dedi. Yardımcısı Rahimi ise, Erdoğan'ı İslami bir arma ve marka olarak tanımlayarak, "Gurur ve iftihar duygusu taşımamıza neden oluyor" diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin nükleer programına verdiği destek ve İsrail konusundaki duruşundan dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederken, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Erdoğan'ı, İslami bir marka olarak tanımlayarak, övdü. Pakistan gezisini tamamlayan Başbakan Erdoğan, Rahimi'nin davetlisi olarak önceki akşam geldiği İran'da dün sabah resmi temaslarına başladı. Rahimi tarafından İran Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda törenle karşılanan Erdoğan ardından Ahmedinejad
tarafından kabul edildi.

‘HERKES MEMNUN'

Basına kapalı görüşmeden sonra İran Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Ahmedinecad, İran'ın nükleer programı ve İsrail konusundaki duruşundan dolayı Erdoğan'ı "takdir ettiğini" belirtti.

Açıklamada, "Gayrimeşru bir rejim nükleer silahlara sahip olunca, kimse diğer ülkelerin barışçıl nükleer programdan mahrum bırakılmasını konuşamaz" ifadesi yer aldı. Ahmedinejad, Erdoğan'a hitaben de, "Siyonist rejime karşı açık duruşunuz dünyada, özellikle de İslam dünyasında, pozitif bir etkiye yol açmıştır ve herkesin memnun olduğuna eminim" ifadelerini kullandı.

TERÖR KONUŞULDU

Toplantının ardından, kaldığı otele gelişte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, görüşmelerin çok verimli geçtiğini belirtti. Erdoğan, "Teröre karşı alınacak ortak önlemler hususunu beraber değerlendirme fırsatımız oldu. Bunu ulusal bölgesel ve tabi küresel anlamda da değerlendirme fırsatımız oldu" dedi. Erdoğan daha sonra, Muhammed Rıza Rahimi ile Türk-İran İş Forumu'na katıldı.

‘TEMİZ BİR HAYAT'

Başbakan Erdoğan'dan, övgüyle söz eden Rahimi, "Kendisi yaşamış olduğu temiz bir hayatla biliniyor. İslami bir arma ve marka oluşu böyle bir komşumuz için gurur ve iftihar duygusu taşımamıza neden oluyor" diye konuştu.

İranlı işadamlarının, İran'a düşmanlık yapan ülkeler yerine Türkiye'yi tercih etmeleri gerektiğini dile getiren Rahimi, "Türkiye bağımsız, Müslüman, Sayın Erdoğan gibi bir liderin yönetiminde'' diye konuştu. Dün, son olarak İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile, basına kapalı bir görüşme yapan Erdoğan'ın, bugün Meclis Başkanı Ali Laricani ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Nükleer konusunda İran'a destek

Erdoğan, bir soru üzerine görüşmelerde nükleer enerji konusunun da gündeme geldiğini belirtti ve şöyle devam etti: "Biliyorsunuz ilk Cenevre görüşmesinde İran bu konuda samimi bir tablo ortaya koydu. Burada ‘ortak bir konsensüs oluşturalım, çalışalım, bu konsensüs çerçevesinde de süreci işletelim' yaklaşımı söz konusu. Hatta, bunun (uranyum) zenginleştirilmesini, gerek Rusya ile gerek ABD ile fiilen bir paylaşım içerisinde yapabilecekleri istikametinde olumlu yaklaşımı da gösterdiler. Dolayısıyla bu noktada kendilerinin bu olumlu yaklaşımına, bir olumlu yaklaşımın gelmesi süreci çok daha olumlu istikamette geliştirecektir. Bu bir nükleer enerji çalışmasıdır, barış amaçlı, insani amaçlı bir çalışmadır." Başbakan Erdoğan, İran'ın bu olumlu yaklaşımına, karşı tarafta görünenlerin de olumlu bir yaklaşım göstereceklerine inandığını kaydetti.

Bu haber toplam 1244 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri