Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran: İslam Birliğinin ispatı gerekir

14 Ocak 2009 / 18:34
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in askeri danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi,düşman saldırılarına karşı koyabilecek durumda olan İslam ülkelerinin, "bir ve bütün olduğunu ispatlamaları" gerektiğini söyledi.
Tümgeneral Safevi, Devrim Muhafızlarına ait Tıp Bilimleri Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, halkların irade ve direnişlerinin bugünün savaşlarında belirleyici olduğunu belirterek, Filistin halk direnişinin işgalci siyonistler karşısında cansiparane mücadele ettiğini bildirdi.

"İsrail'in Gazze Şeridi'nde kimyasal silah kullanması açık bir soykırımıdır" diyen Safevi, "Uluslararası kuruluşların tepkisizliği, bazı Arap ve İslam ülkeleriyle liderlerinin ölüm sessizliği, siyonistleri katliamlara devam etmeye teşvik ediyor" dedi.

ABD, bazı Avrupa ve Arap ülke liderlerinin bu büyük katliamda rolleri bulunduğunu söyleyen Safevi, "Bu soykırım suçunu işleyenlerin yargılanması" gerektiğini bildirdi.

Safevi, "İslam ülkeleri, başta petrol ve doğal gaz olmak üzere tüm enerji kaynaklarını bir silah olarak kullanarak ve İsrail büyükelçiliklerini kapatarak, tüm düşmanlar karşısında bir ve bütün olduğunu gösterebilir" diye konuştu.

İsrailli yetkililerin, "Bu İsrail-Hamas savaşı değil, değerler savaşıdır" dediğini belirten Safevi, "Gerçekte bunun hak ile batıl arasındaki savaş" olduğunu söyledi.

Safevi, Filistin direnişinin, dünya genelindeki İsrail karşıtı gösterilerin, İslam ülkelerinin diplomatik girişimlerinin; saldırıları durdurma, geçiş kapılarını açma ve kuşatmayı kaldırmada etkili olacağını belirtti.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri