Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran İslam Ülkelerine Çağrıda Bulundu

19 Ağustos 2008 / 08:48
İran, füzeyle uzaya gönderdiği uydu maketini yörüngeye oturtmasının ardından, Müslüman ülkelerin uyduları için de aynı hizmeti verebileceğini duyurdu.
İran, Müslüman ülkelere uydu hizmeti önerdi. İran, füzeyle uzaya gönderdiği uydu maketini yörüngeye oturtmasının ardından, Müslüman ülkelerin uyduları için de aynı hizmeti verebileceğini duyurdu. Önceki gün Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmadenicad'ın da katıldığı fırlatmayla ilgili uzay kurumu başkanı Rıza Tahipur “Yerli Sefir füzesinin başarıyla fırlatılmasıyla bir deneme uydusu da yörüngeye yerleştirildi.

Gelecekte uzaya uydu göndermenin yolunu açtık” diyerek ekledi: “İran dost Müslüman ülkelerin uydularını uzaya yerleştirmeye hazır.” Tahipur, İslam Konferansı Örgütü'nün finansmanıyla Beşarat uydusunu yapıp İslam ülkeleri için kullanacaklarını da açıkladı.

İran televizyonu, Sefir'in hafif bir uyduyu dünyaya 250-500 km mesafedeki alt yörünge irtifasına yerleştirme kapasitesine sahip olduğunu duyurdu. Ama 22 metre uzunluğunda, 26 ton ağırlığında ve 1.25 metre çapındaki iki katlı füzenin ulaştığı irtifayı ve uydunun ağırlığını belirtmedi.
Bu haber toplam 942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri