Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlk kez İsrail aleyhine bir karar çıktı

20.09.2009 07:13
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK)18 yıl sonra ilk kez İsrail aleyhine bir karara imza attı. UAEK, İran'ın nükleer faaliyetlerini denetlediği gibi İsrail'in faaliyetleri hakkında da rapor hazırlayacak.
İsrail için nükleer hesap zamanı

Ortadoğu'da nükleer silah sahibi tek ülke olan İsrail'le ilgili Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK)'ndan tarihi bir karar çıktı. Viyana'da düzenlenen ve Türkiye'nin de katıldığı 53. genel kurul toplantısında Suriye'nin öncülük ettiği ve Arap Birliği ülkelerinin girişimiyle 1991'den bu yana kabul ettirilmeye çalışılan "İsrail'in nükleer yetenekleri" karar tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi. Tasarının geçmesiyle, UAEK'nın, bundan böyle İsrail'in nükleer programına ilişkin yönetim kuruluna rapor sunması zorunluluğu getirildi. Her yıl genel kurul toplantısına sunulan İsrail'in nükleer yetenekleri ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi (NPT) rejimine taraf olması yolundaki çağrıyı içeren karar tasarısı, gerekli çoğunluk sağlanamadığı için reddediliyordu.

GÜNDEME CİDDİ OLARAK ALINDI

Diplomatik kaynaklar, "İsrail'in Nükleer Yetenekleri" karar tasarısında, UAEK'nın bundan böyle İsrail'in nükleer programı hakkında yönetim kuruluna rapor vermesini öngören bir madde bulunduğuna işaret ederek, "İsrail'in nükleer programının ilk kez UAEK'nın gündemine ciddi olarak alındığını" bildirdiler. İsrail, UAEK'nın güvence denetimleri ve NPT antlaşmalarına taraf olmamakta ısrar ediyor.

KUZEY KORE TASARISI KABUL EDİLDİ

Öte yandan Kuzey Kore'nin nükleer programına ilişkin Batı ülkelerinin sunduğu karar tasarısı oybirliğiyle kabul edildi. Karar tasarısında, Kuzey Kore'nin "nükleer denemelere derhal son vermesi" istenirken, "Kuzey Kore yönetimine, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyması ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'na (NPT) geri dönmesi çağrısı" yapılıyor.

Türkiye salonu terk etti

UAEK Genel Kurul Toplantısı'na, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 150 üye ülkeden Bakan ve üst düzey diplomat katıldı. "İsrail'in Nükleer Yetenekleri" karar tasarısının gündeme alınması için yapılan oylamada Türkiye çekimser oy kullandı. Tasarı oylanması için çoğunluk sağlandı ancak karar tasarısının oylanması sırasında salonda bulunan Türk heyetinin salonu terk ettiği görüldü. Türkiye böylece oylamaya katılmadı.

İran tasarıyı geri çekti

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu toplantısında İran, "Nükleer tesislere yönelik askeri saldırıların yasaklanması" başlıklı karar tasarısını, üye ülkelerle yaptığı ikili temasların ardından sunmaktan vazgeçtiğini açıkladı. Diplomatik kaynaklar, İran'ın hazırladığı karar tasarısını, "Üye ülkelerle yaptığı ikili temaslar sırasında, oybirliği sağlanamayacağını anladığı için geri çektiğini" bildirdiler. Genel Kurul Dönem Başkanı ve Yeni Zelanda Temsilcisi Jennifer MacMillan, "Barışçıl amaçlı nükleer tesislere yapılacak silahlı saldırıların BM Güvenlik Konseyi kararları ve UAEK statüsünün ihlali anlamına geleceğini" not ettiklerini de belirtti.

Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri