Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'da Tansiyon yükseliyor

16.06.2009 20:53
İran'da ölü sayısı 8'e yükseldi. Ahmedinecad ve Mir Hüseyin Musavi'nin taraftarının protestoları sürüyor. Musavi yanılarının IRIB binasına doğru yürüdükleri bildirildi.
İran'da seçim sonuçlarına itiraz için yapılan korsan gösterilerde çıkan olayları protesto amacıyla, on binlerce kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi.

Başkent Tahran'ın Veliyi Asr Meydanı ve çevresini dolduran kalabalık, kamu malına zarar veren ve halk güvenliğini tehdit eden korsan gösterileri protesto etti.

İran İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Ayetullah Humeyni, dini lider Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın posterlerini taşıyan halk, sık sık "ABD'ye ölüm", "İsrail'e ölüm" ve "İngiltere'ye ölüm" gibi sloganlar attı.

"İngiltere Büyükelçiliği kapatılsın", "BBC'nin yayınları durdurulsun", "Halkın 40 milyon oyu niçin sorgulanıyor", "Huzura evet, kargaşaya hayır", "Halk huzur ve güvenlik istiyor" yazılı dövizler taşıyan göstericiler, olay çıkaranların yakalanarak yargılanmasını istedi.

Yapılan konuşmalarda ve okunan bildiride, milli birlik ve beraberliğin korunması çağrısı yapılırken, seçim sonuçlarına ilişkin itiraz ve diğer şikayetlerin yasal yollardan yapılması istendi.

Göstericiler, seçim sonuçlarına ilişkin "ABD ve Batının müdahaleci değerlendirme ve açıklamalarını" kınadı, Ahmedinejad'ı destekleyen ve Mir Hüseyin Musavi'yi eleştiren sloganlar attı.

Ölü sayısı 8'e yükseldi

Cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarının ilanından sonraki süreçte başlayan olaylar sonucu en az 8 kişinin hayatını kaybettiği ve onlarca kişinin yaralandığı resmi makamlarca teyit edildi.

Korsan gösterilerin ilk üç gününde çıkan olaylarda ayrıca çok sayıda banka ve iş yeri tahrip edildi, belediye otobüsleri ile özel araçlar ateşe verildi.

Güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmalarda her iki taraftan onlarca kişinin yaralandığı açıklanmıştı. Güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonlarda olaylara karıştığı belirlenen 300'e yakın zanlının yakalandığı belirtilmişti.

Anayasayı Koruyucular Konseyi, cumhurbaşkanı adayları Mir Hüseyin Musavi, Muhsin Rızai ve Mehdi Kerrubi'nin seçim sonuçlarına itirazını değerlendiriyor.

Konsey, sonucun en kısa sürede adaylara bildirileceğini ve kamuoyuna gerekli açıklamaların yapılacağını belirtmişti.

Musavi taraftarları da gösteri düzenliyor

Bu arada Mir Hüseyin Musavi'nin binlerce taraftarının, İran Radyo Televizyon Kurumu (IRIB) binasına doğru yürüdükleri bildirildi.

Mir Hüseyin Musavi, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad yanlılarının gösteri yapmaya çağrılması üzerine, yapmayı planladıkları gösterinin iptal edilmesini istemişti.

Buna karşın yürüyüşe geçen Musavi taraftarları, IRIB binası önünde toplanmayı planladıklarını söylediler. Görgü tanıkları, kimi grupların şimdiden, çevik kuvvet polisinin kordon altına aldığı bina yakınlarında toplandıklarını bildirdiler.

Dünkü gösterilerin tersine çoğunlukla sessiz biçimde yürüyen ve kollarına yeşil bantlar takan göstericilerin, Musavi'nin posterlerini taşıdıkları ve zafer işareti yaptıkları belirtildi.

Sivil milis gücü Besiçler'in desteğindeki onlarca çevik kuvvet polisinin ise şimdilik göstericileri izlemekle yetindikleri kaydedilirken, göstericilerin yakınında, yerde bir polis motorsikletinin alevler içinde yanmakta olduğu bildirildi.

İran Resmi Haber Kanalı Press TV ise Musavi taraftarlarının, önceden gösteri yapmayı planladıkları Veli Asr Alanı'ndan, burada Ahmedinecad taraftarlarının gösteri yapacağının açıklanması üzerine, kuzeydeki Venek Alanı'na gittiklerini bildirdi.

IRIB binası, Venek Alanı'nın da kuzeyinde bulunuyor.

Bu arada Reuters'ın haberinde, ajansın İran'dan verdiği haberlerin, İran yetkililerinin, yabancı basının Tahran'da haber toplamak, film ve fotoğraf çekmek için bürodan ayrılmaya getirdiği yasak çerçevesinde hazırlandığı bildirildi.

Hatemi'nin yardımcısı gözaltında

Muhammed Hatemi'nin yardımcısı reformcu lider Muhammed Ali Abtahi'nin gözaltına alındığı bildirildi.

Abtahi'nin makamından yapılan açıklamada, liderin bu sabah gözaltına alındığı duyuruldu, detaylı bilgi verilmedi.

Muhammed Ali Abtahi, cuma günkü seçimlerde reformcu aday Mehdi Kerrubi'yi destekliyordu.

Reform yanlısı kaynaklar, bir diğer reform yanlısı Said Haccaryan'ın da dün gözaltına alındığını bildirdi. Haccaryan cumhurbaşkanlığı yarışında Mir Hüseyin Musevi'yi destekliyordu.

Öte yandan yarı resmi Fars haber ajansı, adı açıklanmayan bir polis yetkilisine dayanarak verdiği haberde, "devrim karşıtı bazı kişilerin beraberlerinde mühimmatla yakalandığını ve gözaltına alındığını" belirtti.

Muhaliflerin, miting sırasında milislere ait binaya saldırdığı, bunun üzerine hükümet yanlısı milislerin de kalabalığa ateş açtığı belirtiliyor.

Yabancı gazetecilerin gösterileri izlemesi yasak

İran, yabancı gazetecilere başkent Tahran'da birkaç gündür devam eden gösterileri izleme yasağı getirdi.

Kültür Bakanlığı, yabancı gazetecilerin bürolarından ayrılmalarının yasaklandığını bildirdi.

Gazetecilerin kendi bürolarında çalışmaya devam edebileceklerini kaydeden bakanlık, tüm yabancı medya mensupları için basın akreditasyonunun iptal edildiğini belirtti.

Reuters'a açıklama yapan bir Kültür Bakanlığı yetkilisi, hiçbir gazeteciye kentteki durumla ilgili olarak fotoğraf, görüntü ya da haber alması için izin verilmediğini ifade etti.

İran'da, dün de muhalefetin protesto gösterisinde, gönüllü milis teşkilatı (Besic) binasına göstericilerin saldırması üzerine açılan ateşte bir kişinin öldüğü bildirilmişti.

Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden reformcu Mir Hüseyin Musevi'nin onbinlerce yandaşı, başkent Tahran'da sokağa dökülmüştü.
Bu haber toplam 1192 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri