Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmedinejad'a büyük şok

12.06.2009 23:14
İran'da seçmen sandığa gitti muhalif lider öyle bir açıklama yaptı ki Ahmedijad taraftarları hayal kırıklığı yaşadı.

İran'da 10. dönem Cumhurbaşkanı seçimi için oy verme işlemi sona erdi. Seçim Kurulu, yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işleminin beşinci ve son kez uzatıldığını, sandıkların yerel saatle 23.00'de kapatıldığını bildirdi.

Seçimlere katılımının yüksek olmasının, seçim sonuçları üzerinde beklenenin de ötesinde etki yapması bekleniyor. Özellikle gençlerin büyük ilgi gösterdiği seçimlere engelli vatandaşlar ve yaşlılar da yakınlarının yardımıyla sandık başına gitti.

Tahran'daki bir seçim merkezinde düğünü yarıda bırakarak oy kullanmaya gelen damat ve gelin, basın mensuplarının ilgi odağı oldu. Bazı seçmenler de bebek ve küçük yaştaki çocuklarıyla birlikte ailece seçim merkezine gelerek oy kullandı.

Seçimlerin sağlıklı bir ortamda yapılması için 200 bin güvenlik görevlisiyle gözlemcinin denetim ve kontrolü sağladığı ve şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı kaydedildi. Yerli ve yabancı 800 kadar basın mensubunun takip ettiği seçimlerin en geç 24 saat içinde açıklanması bekleniyor.

Yüzde 50'nin üzerinde oy alan aday seçimi kazanmış sayılacak. Bu orana ulaşılamaması durumunda en çok oy alan iki aday, 19 Haziranda yapılacak ikinci turda yarışacak. Mahmud Ahmedinejad ve Mir Hüseyin Musevi'nin favori olduğu seçimlerde diğer adaylar ise Mehdi Kerrubi ve Muhsin Rızai.

Bu haber toplam 892 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri