Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İranlılar paralarını Türkiye’ye kaçırıyor

30.06.2009 09:32
Milyarlarca dolar, güvenli olduğu için İran'dan Türkiye'ye geliyor.
Rus gazetelerinin 'İran'dan para çıkışı başladı' haberine Ortadoğu İş Konseyleri Başkanı Habbab'dan da onay geldi. Habbab 'Milyarlarca dolar, güvenli olduğu için İran'dan bize geliyor' dedi

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından başlayan rejim kavgası, liberal muhalefet ile 30 yıldır iktidarda olan molla rejiminin zenginlerini telaşlandırdı. Her iki taraf da 'ya hep ya hiç' kavgasına girerken, yaşanan karmaşa nedeniyle ülkenin varlıklı kesimi paralarını ülke dışına çıkarmaya başladı. Konuyla ilgili Rusya'nın ekonomi ağırlık gazetesi RBC Daily, geçen hafta İran'dan yurtdışına 'müthiş' bir para akışı yaşandığını yazdı. Haberde hem liberal hem de Ahmedinejad taraftarları karışıklığın kimin lehine biteceğini bilmedikleri için yurtdışına çıkan miktarın milyarlarca doları bulduğu belirtildi.

HESAP AÇILIYOR

Söz konusu gelişmeyi Star için değerlendiren DEİK Ortadoğu İş Konseyleri Başkanı Mehmet Habbab, İran'dan yaşanan para çıkışını teyit etti. Konuyla ilgili olarak duyumların iş konseyleri kanalıyla kendisine de geldiğini belirten Habbab 'Mollalar şu anda en zengin kesim. Karışıklık da onların aleyhine gelişiyor. Bu nedenle para çıkışı oluyor. Bunun da büyük kısmı bölgede en güvenli ülke olan Türkiye'ye yaşanıyor. Burada hesap açan çok İranlı olmaya başladı' dedi. İran'da yaşanan olayların şu anda durgunlaştığını söyleyen Mehmet Habbab 'Bu gelişme olayların bittiğini mi gösteriyor, yoksa saman altında alev yeniden mi canlanıyor? Bunu zaman gösterecek. Ancak şurası bir gerçek ki sermaye bu tür rejim kavgaları sevmiyor' diye konuştu.

İKİ TARAFTAN BİRİ İRAN'I TERK EDECEK

Rus basının sorularını konuyla ilgili yanıtlayan Ortadoğu Uzmanı Aleksander Sotniçenko da 'İranlılar, olaylardan sonra paralarını Türkiye, Malezya, Pakistan, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne taşımaya başladı' demişti. Sotniçenko 'Ilımlı kanadı temsil eden muhalif liderlerden eski Başbakan Mir Hüseyin Musevi ve eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'ye yakın sermaye de benzer bir yol izliyor. Mollalalar ve Ahmedinejad ile Rafsancani ile Musevi tüm kozlarını oynayacaklar. Yani ya mollalar ya liberaller İran'ı terk etmek zorunda kalacak. Düellonun galibi henüz belli olmadığı için, iki taraf da paralarını ülkeden çıkarıyorlar' demişti.

Türkiye bölge için idol oldu

Ortadoğu İş Konseyleri Başkanı Mehmet Habbab, bölgenin en etkin ve ismi sayılır işadamlarından. Devletten sonra en büyük petrol depolama tesislerinin de sahibi olan Habbab, bölge sermayesinin model olarak Türkiye'yi benimsediğini ve yatırım ilgisinin de arttığını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri