Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran, Türkiye ve Brezilya Üçgeni

11.05.2010 22:40
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, haftalık basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu...

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, haftalık basın toplantısında, "Türkiye ve Brezilya ile yapılan son görüşmelerin, anlaşma için zemin hazırlayabilecek yeni bir formül ürettiğini" söyledi.

 

Yeni öneri konusunda ayrıntıya girmeyen Mihmanperest, Türkiye ve Brezilya'nın dışişleri bakanlarının ziyaretlerinin ardından iki ülke cumhurbaşkanlarının da gelecek hafta İran'ı ziyaret edeceğini belirtti.

İran ve Batılı ülkeler arasında uranyum takasına ilişkin müzakerelerden sonuç alınamaması üzerine Tahran yönetimi, kendi tesislerinde uranyumu zenginleştirme işlemini başlatmıştı. Uranyum takasına ilişkin önerilerinin hala masada olduğunu belirten Tahran yönetimi, Batılı ülkelerin güven sorununu gidermesi ve ön şart koşmaması halinde müzakerelere başlanabileceğini ilan etmişti.

ALİ LARİCANİ: İRAN'IN NÜKLEER KONUSUNUN BARIŞÇIL BİR YAPISI VARDIR

İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani, İran'daki nükleer çalışmaların barışçıl amaçla yürütüldüğünü söyledi. Geçmişten bu yana Amerikalılar ve diğer Avrupa ülkelerinin İran'ı nükleer teknolojiden mahrum bırakmak istediğini dile getiren Laricani, "Onlar teknolojinin diğer ülkelere yayılmasını istemiyorlar" diye konuştu.

Resmi temaslarda bulunmak için Türkiye'de bulunan İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani, Beşiktaş
'ta Conrad Otel'de basın toplantısı düzenledi. Kısa bir giriş konuşması yapan Laricani, toplantının büyük bir bölümünü gazetecilerin sorularına ayırdı. İran'ın nükleer programı hakkındaki sorulara yanıt veren Laricani, İran'daki nükleer çalışmaların barışçıl amaçla yürütüldüğüne dikkat çekti.

Nükleer konudaki çizgilerinin çok net ve açık olduğunu belirten Laricani, "Amerikalılar uzun zamandan beri bir maceracılık devam ettiriyorlar. Obama'nın iş başı yaptığı dönemden beri değişik bir bakış sunmak istedi. Amerikalılar kendi düşüncelerini sonuçlandıramadılar. Bazen bir takım hareketlerde bulunuyorlar. Bir jest göstermek istiyorlar. Her bir yolun kendi gereksinimleri var. Bir yol izlemeleri gerekiyor." diye konuştu.

İran'ın nükleer müzakereleri ile ilgili sorulara ise Laricani, "Türkiye ve Brezilya konusu ayrı değildir. Beraberce bu konuyu takip etmekteler. Türkiye'nin gayreti şudur ki İran'a yakınlığından dolayı bir takım ortak konulara gerçekten ilgi gösteriyorlar. Amerika'nın tutumu macera peşinde olan bir tutumdur. İran'ın nükleer konusunun barışçıl bir yapısı vardır. Biz ajansın yasalarını kabul etmişizdir. Eski zamanlarda Amerikalılar ve diğer Avrupa ülkeleri İran'ı nükleer teknolojiden mahrum etmek istiyorlardı. Modern teknolojiyi kendilerinde sınırlandırmak istiyorlar." şeklinde yanıt verdi.

'İSRAİL'İN BARIŞ JESTİ DÜZMECE VE YALANDIR'

İsrail'in Filistin'de yaptığı zulümlerle ilgili sorulara da yanıt veren Laricani şunları söyledi: "Obama geldiği zamandan beri Türkiye'de ve Mısır'da bazı açıklamalarda bulundu ve dedi ki, 'Müslümanların haklarına teveccüh edeceğim ve Filistin'i göz önünde bulunduracağım.' Bütün kamuoyunda böyle bir beklenti vardır ki en azından bir program takip edilebilirdi bu konu hakkında. Zaman geçtikçe şunu gördük ki, bu olmadı. İsrail ordusu baskılarında daha da arttı. İslami mekanları ve şehirleri tahrip ettiler.

Toplumsal bir korku ve baskı gerçekleştirdiler. Bütün ülkelerde suskunluğun olduğuna şahidiz. Amerika ve birtakım ülkeler bunu himaye ediyorlar. Diyalog konuları gündeme geliyor ki bunlar bir düzmecedir. İsrail kendi işlerini yapıyor. Şuanda barışçıl bir jest sergilemekte. Bunlar bir düzmece ve yalandan ibarettir. İsrail şunu biliyor ki Amerika himayesi olmadan hiçbir şey yapamaz. İsrail'in bölgedeki ateşi bununla sınırlı kalmayacak, tüm dünyayı sarsacaktır. Bu basit bir şey değildir. Konferansta bu konuları da ele aldık. Geçmişte değişik projeler ortaya konuldu. Onların hepsi İsrail'e zaman kazandırdı. Filistin'e herhangi bir faydası olmadı."

İsrail'e meydan okuyan Laricani, "Akılları olsa bir takım hareketlere girmezler. Hareketleri kaderlerini gerçekten değiştirebilir. Ülkeler şunu anladılar ki, İsrail ile olan mücadelenin yollarını öğrendiler. Siyonist rejimi bir hareket başlatırsa kader mücadelesi olacak, bu nedenle bir yola girerseler sonucu onlara ölüm demek olacak." şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri