Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan ile Ahmedinejad ne konuştu?

27.10.2009 16:58
Başbakan Erdoğan, Tahran'daki temaslarının ikinci durağında İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad tarafından kabul edildi.
Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanlığı Sarayında Ahmedinejad ile bir araya geldi. Basın mensuplarının görüntü almasının ardından, Erdoğan ile Ahmedinejad arasında basına kapalı yapılan toplantıya geçildi. Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanlığı Sarayında ilk olarak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi tarafından resmi törenle karşılanmış, törenden sonra da Erdoğan ve Rahimi yaklaşık yarım saat görüşmüştü.

Başbakan Erdoğan, Tahran'da kaldığı İstiklal Oteli'ne gelişinde basın mensuplarının İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile yaptığı görüşmeyle ilgili sorularını cevapladı.
Başbakan Erdoğan, Ahmedinejad ile yaptıkları görüşmede, İran ile Türkiye arasındaki ilişkileri gerek siyasi ekonomik, siyasi, kültürel boyutta ve enerji alanlarını kapsayacak şekilde değerlendirme imkânı bulduklarını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, teröre karşı alınacak ortak önlemler hususunu da beraber değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, "Bunu ulusal anlamda değerlendirirken bölgesel anlamda da değerlendirdik. Tabii küresel anlamda değerlendirme fırsatımız da oldu. Ben gerek Rahimi kardeşimizle gerekse sayın cumhurbaşkanıyla yaptığımız görüşmelerin çok çok verimli geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim." dedi.

Görüşmede nükleer enerji konusunun da gündeme geldiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:"Nükleer enerji konusu gündeme geldi görüştük. İlk Cenevre görüşmesinde İran ortaya samimi bir tablo koydu. Burada ortak bir konsensüs oluşturalım, çalışalım ve bu konsensüs çerçevesinde süreci işletelim yaklaşımı söz konusu. Ve hatta bunun zenginleştirilmesine gerek Rusya'yla gerek ABD'yle bir paylaşım içinde böyle bir ortak bir çalışma yapılırsa, yapabilecekleri istikametinde kendileri de zaten bu olumlu yaklaşımı gösterdiler. Dolayısıyla bu noktada kendilerinden bir olumlu yaklaşımın gelmesi süreci çok daha olumlu istikamette geliştirecektir ve tabi bir nükleer enerji çalışmasıdır. Ve barış amaçlı insani amaçlı bir çalışmadır. Ben de diyorum ki karşı tarafta görülenler de bu olumlu yaklaşıma olumlu bir yaklaşım göstereceklerdir."
Kaynak:
Bu haber toplam 1666 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri