Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran "Türkiye" oyununu bozdu

16.09.2010 12:17
The Telegraph gazetesinde yer alan haberin Türkiye-İran ilişkilerini sıkıntıya sokma olasılığı İran Cumhurbaşkanı Yardımcısının açıklamalarıyla son buldu.

The Telegraph gazetesinde yer alan haberin Türkiye-İran ilişkilerini sıkıntıya sokma olasılığı İran Cumhurbaşkanı Yardımcısının açıklamalarıyla son buldu. Rıza Rahimi "Türkiye kadar iyi bir dostumuz yok" dedi. Rahimi, Ahmedinejad'ın ekonomi başta olmak üzere Türkiye ile İran arasındaki tüm engellerin kaldırılması talimatı verdiğini açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, dünyada Türkiye gibi bir dostlarının olmadığını belirterek, İran ile Türkiye arasındaki ticaretin önündeki engellerin kaldırılacağını söyledi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından düzenlenen 'Türk-İran İş Forumu' İstanbul Ceylan İntercontinental Otel'de gerçekleştiriliyor. Foruma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İran Ticaret Bakanı Mahdi Ghazanfar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve çok sayıda iş dünyası temsilcisi katılıyor.

Forumda konuşan İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Türk özel sektörüne övgü yağdırdı. İran özel sektörünün o tecrübeyi hala edinemediğini belirten Rahimi, "Önemli olan İran'ın ekonomik kısmı hala devlet elinde. Biz Anayasa'nın 44. Maddesi'ne göre o konuda da devlet kurumlarını hızla özel sektöre vermeye çalıyoruz. Bunun için bazı zamanlarda sizin İranla aranızda bir ticari problemle çıkıyorsa bunlar kasten yapılan bir konular değil. Sizin ticaretiniz çoğunlukla özel sektöre yöneliktir ama bizimki çoğunlukla özel sektöre yönelik değil. Siz bir adım bizden ilerdesiniz ve sizin yardımınızla biz de size yetişeceğiz. Siz İran'da konuşmaya girdiğinizde sizin karşınızdakiler genelde devlet kurumlarıdır ve özel sektörle çok ilişki yok. Bu problem bizde var ve bunu hızla gidermemiz gerekiyor. Sizin özel sektörünün bizimkiyle çok hızla işbirliği yapabiliyorlar. Biz buna yardım etmeliyiz ki bu işbirliği bu kavuşma çok hızlı yapılsın. Eğer problem gördüyseniz kırılmayın, biz buna sayın Ahmedinejad'ın talimatı doğrultusunda biz tüm engelleri Türk İran ticaretinin önündeki engellerin tümünü kaldıracağız. Biz bu günkü dünyada Türkiye kadar iyi bir dostumuz yoktur. Türkiye İran'ın siyasi emniyeti açısından ve hatta ekonomik açıdan Türkiye için 1. Sıra önemli bir ülkedir." şeklinde konuştu.

Toplantı devam ediyor.

CİHAN

Bu haber toplam 1318 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri