Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran ve Bahreyn!den çağrı

05 Ocak 2009 / 20:09
Gazze'yi günlerdir havadan, karadan ve denizden vuran İsrail'e karşı Petrol silahının çekilmesi çağrısında bulunuldu. İran ve Bahreyn'in çağrısına diğer ülkelerden cevap gelmedi. 1973'deki petrol krizi tekrar yaşanacak mı?
İran ve Bahreyn'in çağrısına diğer ülkelerden cevap gelmedi. 1973'deki petrol krizi tekrar yaşanacak mı?
İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Devrim Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Mirfaysal Bagırzade, Gazze'deki savaşı durdurmak için İslam ülkelerine, petrolü silah olarak kullanmaları çağrısında bulundu.

Bagırzade, mevcut eşitsiz savaşta, İsrail'i destekleyenler için petrolün güçlü bir baskı aracı olacağını söyledi. Müslüman dünyasındaki enerji kaynaklarına Batının bağımlılığını vurgulayan Bagırzade, İsrail'i destekleyenlere, ham petrol ihracatını kesme çağrısında bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi de, saldırının durdurulması ve Gazze kuşatmasının kaldırılması için gerekli her hareketi desteklediklerini ifade etti.

Bu arada, Bahreyn Parlamentosunun alt kanadı da İsrail'in saldırılarını kınarken, Bahreyn Dışişleri Bakanı, tüm misilleme seçeneklerinin açık bırakılması gerektiğini belirtti.

Milletvekilleri, petrol ve bölgenin olağanüstü kaynaklarının, bölgedeki savaşı durdurmak için Batı üzerinde baskı yaratacak ekonomik silah olarak kullanılabileceğini ifade ettiler.

OPEC üyesi olmayan Bahreyn, Körfez bölgesinde ABD'nin anahtar konumdaki müttefiklerinden biri konumunda bulunuyor ve 5. filoya ev sahipliği yapıyor.

1973 yılındaki Mısır ve Suriye öncülüğündeki Arap orduları ile İsrail arasındaki Yom Kippur Savaşında, Arap petrol üreticileri, ABD ve müttefiklerine petrol sevkıyatını durdurma kararı almış, bu da fiyatların bir anda zirveye çıkmasına neden olmuştu.

Reuters'a konuşan OPEC kaynakları, Körfezdeki çekirdek konumdaki OPEC üreticilerinin, İran'ın İsrail'i destekleyenlere petrol ihracatını kesme çağrısını duymazdan geldiklerini ifade ediyorlar.

Söz konusu kaynaklar, bunu yapmak için herhangi bir plan olmadığını ve böyle bir olasılık da görülmediğini belirtiyorlar.

OPEC'in en etkili üyesi Suudi Arabistan, komşusu Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, ABD'nin bölgedeki müttefikleri arasında yer alıyor. 

haber10
Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri