Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“İran'a askeri müdahale olası görünmüyor”

01 Ağustos 2008 / 10:32
Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatının (CIA) eski yetkililerinden ve Georgetown Üniversitesi öğretim üyesi Paul R. Pillar, İran'a askeri müdahaleyi olası görmediğini belirtti.
Washington'daki Rumi Forum adlı kuruluşta “İran ve ABD: Bir Şüphe Sarmalı” konulu konuşma yapan Pillar, bir soru üzerine, İran'ın nükleer programına ilişkin gelişmeleri değerlendirerek, “İran'a askeri müdahale olası görünmüyor” dedi.

Eski CIA yetkilisi, İran'ın kendi nükleer programının barışçıl amaçlar taşıdığını savunduğunu hatırlatarak, “İran'da bu konuda alınması gereken asıl kararın henüz alınmadığını” öne sürdü. Pillar, İran'ın nükleer programı konusunda yaptırımların önemli ve etkili olacağını düşündüğünü de belirtti.

Pillar bir soru üzerine, ABD'nin 11 Eylül sonrasında İran'ı “şer ekseni” içinde sıralamasıyla iki ülke arasında işbirliği açısından bir imkanın da kaçırılmış olduğunu ifade ederek, İran ve ABD arasında bir çeşit “önyargı ve korku” sarmalı bulunduğunu ve bunun Soğuk Savaş döneminde ABD ve SSCB arasındaki şüphe sarmalına benzetilebileceğini kaydetti. Eski CIA yetkilisi, bu sarmalı kırabilecek adımlar atılmasının gerekli olduğunu vurguladı.

İran'da özellikle Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ekonomi politikası konusunda önemli memnuniyetsizlikler bulunduğunu belirten Pillar, “Yapılan en önemli yanlışlardan biri Ahmedinejad'ı İran'ın yüzü olarak görmek” dedi.

Pillar, İran'ın nükleer programıyla ilgili İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen İran-AB müzakerelerine ABD Dışişleri Bakanlığının üç numaralı yetkilisi William Burns'ün de katılmasının önemli ve olumlu bir adım olduğunu belirtti ve bunu “gerçeğin tanınması” olarak nitelendirdi.

SURİYE-İSRAİL ARACILI GÖRÜŞMELERİ

Türkiye'nin İsrail ve Suriye arasında görüşmelere aracılık yaptığının hatırlatılması ve bu görüşmelerin başarılı olup olmayacağı konusundaki düşüncesinin sorulması üzerine de Pillar, Türkiye'nin girişimini överek, bu girişimin başarılı olacağı konusunda çok iyimser olduğunu ve bu girişimin önemli bir şans oluşturduğunu düşündüğünü kaydetti.

Pillar, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in istifa edeceğini açıkladığını hatırlatarak, bu çerçevede İsrail'de bir siyasi zafiyetin söz konusu olmasının bu görüşmeler için temel zorluğu teşkil edeceğini ve yeni gelen lider için bu pazarlıkların zor olacağını savundu.

Irak'ta Saddam Hüseyin rejiminin devrilmiş olmasının bu görüşmeler konusunda iyimser olmak için başka bir neden olduğunu da dile getiren Pillar, böylece Suriye'nin bölgede içinde bulunduğu denklemin değiştiğini anlattı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri