Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İRAN'A BİYOLOJİK SALDIRI HAZIRLIĞI

21 Aralık 2008 / 19:40
Kirli savaş için çemberi giderek daraltan ABD şimdi de Orta Doğu ülkelerine balistik füze satıyor
BÖlge ülkelerini birbirine düşürme politikasını sürdüren ABD, bu kez de İran’ın komşularını kimyasal ve mikrop bombaları taşıyan silahlarla donatıyor. BAE’ye en gelişmiş savunma sistemi olarak bilinen PAC-3 de satılacak. İran yönetimi, geçtiğimiz ay “Washington’un oyununa gelmeyin” diyerek BAE’yi uyarmıştı.

Orta Doğu’ya mikroplu füze

Bölge ülkelerini birbirine düşürme politikasını sürdüren ABD, İran’a karşı Birleşik Arap Emirlikleri’ne kimyasal ve mikrop bombaları taşıyan balistik füzeler satacak.

Amerikan silah şirketleri Raytheon ve Lockheed firmalarınca sağlanan PAC-3’ler, kara ve hava saldırılarına karşı kullanılıyor. Güdümlü özelliği de bulunan bu füzeler, en gelişmiş savunma sistemi olarak biliniyor.

Amerika Birlişik Devletleri, Orta Doğu coğrafyasını kan çanağına çevirmeye yönelik kirli oyunları sürüyor. İran ve Suriye’ye karşı bölge ülkelerini silahlandırma politikası güden Amerika’nın Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 3 milyar dolarlık füze satacağı belirtildi. BAE ile Amerikan Raytheon şirketi arasında satış anlaşmasının imzalandığı ifade edildi. Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Eylül ayında BAE’ye değeri 9 milyar dolardan fazla olan helikopter ve hava savunma sistemi satmak için bir teklifte bulunulduğunu açıklamıştı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan bu teklifin içeriğindeki ana unsurun ise 7 milyar dolar değerindeki Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) olduğu belirtilmişti.

En gelişmiş sistem

Pentagon’un bir numaralı silah tedarikçisi Lockheed Martin tarafından geliştirilen THAAD’ın radar sistemini de Raytheon şirketi imal ediyor. Pakette ayrıca 121 milyon dolarlık Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) olarak bilinen füze sistemi de bulunuyor. Nükleer, kimyasal ve mikrop bombaları taşıyan balistik füzeler, güdümlü füzeler ve uçaklara karşı en gelişmiş savunma sistemi olarak bilinen PAC-3, Körfez Savaşı’nda kullanılan Patriot füzelerinin geliştirilmiş hali. PAC-3’ler, karadan karaya atılıp füzeleri havada vurabiliyor. Lockheed Martin’in ürettiği Patriot sistemlerini satın alan ülkeler arasında Suudi Arabistan, Kuveyt, Japonya, Tayvan, Yunanistan, Almanya, Hollanda, İsrail ve İspanya gibi ülkeler bulunuyor. İran, konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Tahran, BAE’yi uyarmıştı

İran, geçtiğimiz ay Basra Körfezi’ndeki üç adada egemenlik iddialarını sürdüren Birleşik Arap Emirlikleri’ni uyarmıştı. Tahran yönetimi, ABD ve İngiltere’nin bölgede ayrılık tohumları ektiğini belirterek, “Londra ve Washington, bölge ülkelerinin arasını açmaya çalışıyor. Bu oyuna gelmeyin” demişti. Adaların geçici olarak 1903’te İngilizlerin eline geçtiğini ve 1971’de iade edildiğini belirten İran, “1971’de henüz kurulmamış olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin nasıl olur da adalar üzerinde egemenlik iddiasında bulunur” açıklamasında bulunmuştu.

yeni çağ
Kaynak:
Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri