Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'a saldırı felaket olur

04 Eylül 2008 / 12:58
İran ve Batı arasında güven eksikliği bulunduğunu söyleyen Suriye Cumhurbaşkanı Esad, barışçı bir çözüm için çalışma sözü verdi
Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, İran'a herhangi bir saldırının felaket olur uyarısında bulunurken Batı ve Tahran arasındaki nükleer anlaşmazlığa barışçı bir çözüm bulunmasına yardım etme sözü verdi.

Şam'da Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşen Esad, "Barışçı olmayan bir eylemin sonuçlarını dünyada hiç kimse taşıyamaz. Çünkü bu bir çözüm getirmez bir felakete yol açar. İran ve bu mesele ile ilgili ülkeler arasında bir güven eksikliği var. Diyalog çabalarımıza devam edeceğiz." dedi.
Beşar Esad'tan, Suriye'nin müttefiki İran'ı ilişkilerini kullanarak Batılı ülkelerle nükleer programı konusunda işbirliği yapmaya ikna etmesini isteyen Sarkozy, gazetecilere, "İran'ın atom bombaya sahip olması bölge barışı ve dünya barışına bir tehdit olur. Herkes mesajı bir şekilde almalı." dedi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak kendi görüşlerini dün bir kez daha tekrarlamış ve yaptığı açıklamada hala diplomasi için zamanın müsait olduğunu ancak İsrail'in diplomasi başarı olmadığında herhangi bir opsiyonda ciddi olduğunu belirtmişti.

Fransa cumhurbaşkanı, 2005'te Lübnan eski başbakanı Refik Hariri'nin bir suikast sonucu öldürülmesinden beri Suriye'yi ziyaret eden ilk Batılı hükümet lideri.

Kaynak: Reuters
Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri