Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'dan ABD'yi çıldırtacak karar

30 Nisan 2008 / 11:14
Dünyanın en büyük dördüncü petrol üreticisi olan İran'ın, petrol satışında artık doların yerine avro ve Japon Yeni kullandığı belirtildi.

İran Milli Petrol Şirketi uluslararası ilişkiler direktörü Hüccetullah Ganimiferd, yarı resmi Fars ajansına yaptığı açıklamada, geçen yıldan beri İran'ın petrol ticaretini avro ve yenle yaptığını ifade etti ve ''Artık petrol ticaretimizden dolar tamamıyla silindi'' dedi.

İran'dan petrol alan taraflarla bu konuda uzlaştıklarını belirten Ganimiferd, petrolü Avrupa ülkelerine avro, Asya ülkelerine Japon Yeni'yle sattıklarını, dolar dışı bütün paraları da kabul ettiklerini kaydetti.

İran, ABD'nin, nükleer programı nedeniyle BM Güvenlik Konseyi aracılığıyla yaptırım kararları aldırmasının ardından, geçen yılın başından itibaren dolarla petrol ticaretini durdurmuş, petrol satışını geçen yıl sonu itibariyle de yüzde 90 oranında dolar dışı dövizlerle yaptığını açıklamıştı.

Dünyanın en büyük dördüncü petrol üreticisi olmasının yanında OPEC ülkeleri arasında da Suudi Arabistan'dan sonra ikinci sırada yer alan İran, günlük ürettiği 4,2 milyon varil ham petrolden 2,5 milyon varilini ihraç ediyor.

Uluslararası piyasalarda ham petrolün varilinin 120 dolar civarında seyretmesi, nükleer programı yüzünden Batılı ülkelerin baskılarıyla karşı karşıya bulunan Tahran yönetimini, yaptırımlara karşı direnmede cesaretlendiriyor.

İran petrol Bakanı Gulamhüseyin Nozeri, geçen yıl petrol satışından 70 milyar dolar kazandıklarını açıklamıştı.

Zaman

Bu haber toplam 2634 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri