Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'dan Gazze'ye insani yardım

28 Aralık 2008 / 18:49
İran, İsrail ablukası ve saldırıları sonucu zor günler yaşayan Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere 2000 tonluk insani yardım malzemesi göndereceğini açıkladı.
İran Kızılayı, halkın yardım ve katkılarıyla alınan ilaç, gıda ve yakıttan oluşan yardım malzemelerinin en kısa sürede Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere ulaştırılacağını bildirdi.

Yardımların İsrail engeliyle karşılaşmaması için Mısır Kızılayı, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay kurumlarıyla işbirliği yapılacağı belirtildi.

Malzemelerin hava ve deniz yoluyla Filistinlilere ulaştırılacağı, Bender Abbas limanındaki yük gemisinin yarın yola çıkmasının planlandığı kaydedildi.

Yardımlarla birlikte İranlı sağlık ekiplerinin de Gazze Şeridi'ne intikallerinin sağlanmaya çalışılacağı ifade edildi.

Filistinlilere yardım için bankalarda hesap açıldığı ve ikinci yardım paketi için sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mülteciler için Yardım ve Çalışma Kuruluşu (UNRWA), Gazze Şeridi'nde yaşanan insanlık krizinin gün geçtikçe kötüleştiğini açıklamıştı.

Bu arada, İran Dışişleri Bakanlığı, İsrail saldırılarında yaralanan Filistinlilere İran'daki hastanelerde tedavi hizmeti vermeye hazır olduklarını açıkladı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği son saldırılarda 300 kadar Filistinli hayatını kaybetti ve bine yakın kişi yaralandı.
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri