Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'dan İsrail'i korkutan atak

22 Aralık 2008 / 20:38
İsrail'in artık İran'a saldırması neredeyse imkansız hale geldi. Çünkü İran kendini garantiye aldı. Bakın ne ile?
İsrail'in korktuğu başına geldi. Rus yapımı S-300 füzelerinin İran'a sevkıyatına başlandı.Füzeler, İran'a düzenlenecek bir askeri operasyonu "neredeyse imkansız" hale getiriyor.

Uzun bir süredir füze ve radar sistemlerin satışı konusunda sessiz kalan Rusya ve İran sonunda anlaşmayı teyit etti. İran resmi kaynaklarından edinilen bilgiye göre S-300 hava savunma füzelerinin parçaları birer birer ülkeye gelmeye başladı. İran parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı yardımcısı İsmail Kosari, IRNA'ya yaptığı açıklamada, füzelerin bizzat Moskova hükümetinden satın alındığını dile getirdi.

S-300 NEDİR?

Komünist Rusya döneminde 70'li yıllarda Patriot füzelerine karşı geliştirilen S-300 füzeleri askeri literatürde uzun menzilli olarak yer alıyor. Ancak asıl önemlisi füzeler değil, onlara ait olan radar sistemi. S-300'lerin radarları menzili içinde tüm uçakları yakalayabiliyor. Tehdit algılandığında yüzlerce füze beş dakika içinde ateşlenebiliyor. Bulunduğu yerden 200 km yarı çaptaki bir alan içinde uçan kuşu dahi tespit eden S-300'ler ayrıca bir filodaki tüm uçakları aynı anda hedef de seçebiliyor. Hedefe 50 metreye yakın bir mesafeden geçişi sırasında yok etme özelliklerine sahip. Uzmanlar Arrow- 2'nin S 300'den daha üstün olduğunu belirtiyor. Ruslar S-300 sistemini "İşte Patriot'ların pabucunu dama atan füze" diye tanımlıyor.

ÖZELLİKLERİ

Üretici Firma: AlmazÜretici Ülke: Rusya
Tipi: Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi
Güdüm Sistemi: Yarı Aktif Radar Güdümlü
Fırlatma: 4X12 dikey lançer
Savaş Başlığı: 143 kg'lık parça tesirli HE
Azami Etkili Menzili: 150 km
Azami Etkili İrtifası: 30,000 m
Sürati: 4.5 mach
Boyutları: 7.1 m uzunluk, 515 mm çap
Ağırlık: 1,500 kg
Fiyatı: 700 milyon dolar
Kaynak:
Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri