Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İranlı Yahudiler İsrail'i kınadı

28 Aralık 2008 / 18:33
Yahudi Cemiyeti, Hanuka Bayramı'nda savunmasız sivil Filistinlilere yönelik saldırıların affedilmez olduğunu bildirdi.
İranlı Yahudiler, Gazze Şeridi'nde yaklaşık 300 kişinin ölümüne ve bine yakın kişinin de yaralanmasına neden olan İsrail saldırılarını kınadı.

İran Yahudi Cemiyeti, bugün yayımladığı bildiride, "İsrail'in Yahudilerce kutsal kabul edilen Hanuka Bayramı'nda (Işıklar Bayramı) savunmasız sivil Filistinlilere yönelik saldırılarını affedilemez" olarak niteledi.

Bildiride, "İsrail, insan haklarına uymadığını bir kez daha göstermiştir. Siyonistlerin insanlık dışı davranışları Hz. Musa'nın öğretileriyle çelişiyor" ifadeleri kullanıldı.

Tahran, Şiraz, İsfahan, Yezd ve Kermanşah'taki Yahudi toplumlarının imzasını taşıyan bildiride, "İran Yahudileri olarak, trajik saldırının kurbanı Filistinlilerle dayanışma içindeyiz" denildi.

İran Yahudi Cemiyeti, "İsrail'in Filistinlilere karşı saldırıları karşısında uluslararası toplumun anlamlı sessizliği, zalim ve saldırganlara karşı mazlum ve savunmasız insanları korumada yeni bir duruş ve plana ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor" görüşünü dile getirdi.

İsrail'in, Haziran 2007'den beri abluka altında tutuğu Gazze Şeridi'ne düzenlediği son hava saldırısında 60'tan fazla savaş uçağının görev aldığı belirtildi.

Kaynak : AA

Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri