Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'mı Yoksa Türkiye'mi?

11 Şubat 2009 / 00:18
Belçika'da yayın yapan bir gazete, Orta Doğunun İki büyük ülkesi İran'la Türkiye'yi karşalaştırdı.
Belçika'nın yüksek tirajlı muhafazakar gazetesi La Libre Belgique, İran ile mukayese ettiği Türkiye'yi, “gerçek bir ekonomik ve askeri güç” olarak nitelendirdi.

Gazete, İran'da İslam Devriminin 30. yıl yönümü çerçevesinde çeşitli değerlendirme ve görüşlere yer verirken, söz konusu devrimin başarısını sorguladı.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) Başkanı François Heisbourg'un bir demecine de yer veren gazete, ABD'nin Irak'ı işgal etmek gibi bir hata yapması yüzünden İran'ın stratejik konumunun güç kazandığı görüşünü yansıttı.

Heisbourg, insan kaynakları, kültür ve kimlik unsurları güçlü olan İran'ın ekonomisinin sadece petrol üretimine bağımlı kalmasının, “mollalar rejiminin başarısızlığını” gösterdiği görüşünü dile getirdi.

“İran, petrole bağımlılığından hiçbir zaman kurtulamadı. İslam Devriminin en büyük başarısızlığı budur” diyen Heisbourg, şöyle devam etti:
Türkiye'deki gelişmelere bakınız. Aynı nüfusta, ama petrolü olmayan bir ülke. Türkiye gerçek bir ekonomik ve askeri güç haline geldi. İran ise petrol fiyatlarındaki gel-gitlere göre dalgalanıyor, kafasını suyun üzerinde tutmakta zorlanıyor.”
Kaynak:
Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri