Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irkçılık Hastalığının Nedeni Bulundu

29.11.2010 02:11
Irkçı akımlar tarihte birçok devletin parçalanmasına yol açmıştır. Peki diğer milletleri ötekileştirme anlamına gelen ırkçılığın kaynağında ne yatıyor? İşte bilimsel cevabı...

Irkçılığın kaynağı beynin gönderdiği sinyaller olabilir mi?

Bu soruya cevap arayan bir grup Avrupalı bilim adamı, ırk ayrımının nörolojik temeli hakkında ilginç bir çalışmaya imza attı.

İnsanoğlunun yüz tanıma konusundaki üstün yeteneği tıp dünyasında zaten biliniyordu. Buna göre bizler ailemiz ve arkadaşlarımızı bir saniyeden daha kısa sürede yabancılardan ayırdetme özelliğine sahibiz.

Glasgow Üniversitesi'nden Luca Vizioli ve ekibi tarafından yapılan araştırmada, denekler Doğu Asya ve Batı Kafkasya ırklarına mensup 12'şer kişiden seçildi.

Deneklerin, başkalarının yüzlerini nasıl gördüğünu bulmak için, kişilerin beyninden gelen elektrik sinyallerine bakıldı. Bunun için de bu kişilere hem kendi ırklarından hem de diğer gruptaki farklı ırkların fotoğrafları gösterildi.

Sinyaller elektroensefalografi(EEG) ile ölçülürken, fotoğrafların gösterilmesi esnasında oluşan nörolojik hareketler gözlendi.

Sonuç olarak iki ırkın da kendi milletlerini rahatlıkla tanırken, bunun dışındaki suratları algılamakta zorlandıkları ortaya çıktı.

Araştırmacılar gösterilen fotoğraflardaki yüzün güzel,çirkin,kaba yahut ince hatlara sahip olmasının bu durumu değiştirmediğini belirledi.

Verilere bakarak insanoğlunun kendi ırkını 'aynı' kabul ederek bu şekilde algıladığı, farklı ırkları ise 'yabancı' olarak algıladığını söylemek mümkün.

Araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences(PNAS) adlı dergide yayınlandı.

Kaynak:Zaman

 

Şantiye, ofis ve diğer yaşam alanları için konteyner çeşitleri.

Depreme dayanıklı, güvenilir ve uygun fiyatlı prefabrik ev modelleri.


 
Bu haber toplam 6700 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri