Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İrlanda'nın Kararı ilk Türkiye'yi Etkiler

25 Haziran 2008 / 12:18
Fischer, “Bedelini ilk ödeyenler, Balkanlar ve Türkiye olacak” diye yazdı.
Almanya eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, İrlanda halkının Lizbon Antlaşmasını reddetmesiyle Avrupa'nın “siyasi felakete” sürüklendiğini, AB'nin yeni üyeleri kabul edemeyeceğini savunarak “Bedelini ilk ödeyenler, Balkanlar ve Türkiye olacak” diye yazdı.
Joschka Fischer, İspanyol El Pais gazetesince yayımlanan makalesinde Fransa ve Hollanda'da Avrupa Anayasası'nın reddedilmesinin ardından Lizbon Antlaşmasının İrlanda halkı tarafından onaylanmamasının, “güçlü ve birleşik Avrupa'ya ikinci ve büyük bir olasılıkla kesin darbe” olduğunu savundu.

Avrupa'nın “siyasi felakete” sürüklendiği görüşünü dile getiren Fischer, AB'nin dünya sahnesinde dış politikasında ciddi bir aktör olmaktan çıktığını belirterek bu gelişmenin, ABD'nin göreli bir gerilime yaşandığı, Rusya'nın yeniden güç kazandığını ve “Türkiye'nin iç politikasının kötüleştiği” bir döneme rastladığını ifade etti.

Fischer, Lizbon Anlaşmasının reddedilmesinin de AB'nin genişlemesini de olumsuz etkileyeceğini belirtirken de “AB bloke olacak. Genişleme süreci, ya ertelenecek yada da tamamen duracak çünkü AB, Nis Antlaşması'nın temelinde yeni üyeleri kabul edemez. Bedelini ilk ödeyenler de, Balkanlar ve ardından Türkiye olacak.”
Kaynak:
Bu haber toplam 700 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri