Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İş kaybetme korkusu Fransa'da intiharları artırdı

16.09.2009 11:37
Ekonomik kriz yüzünden işini kaybetme korkusu yaşayan France Telekom çalışanlarından 23'ü baskıya dayanamadı
Ekonomik kriz, işten çıkarmalar, domuz gribi derken dünya pek çok alanda küresel sorunlarla boğuşuyor. Fransa'da kriz nedeniyle işten çıkarmalar sosyal gerginliğe neden olurken, işini korumanın da bu gerginlikten kurtulmaya yetmediğini ortaya koydu. Ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketi France Telecom'da son 1 buçuk yılda toplam 23 kişi çalışma koşulları ve iş stresi nedeniyle intihar etti.

En son geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Paris'in doğusundaki Troyes kentinde 49 yaşındaki bir çalışanın, çalışma arkadaşlarının gözleri önünde, daha geri nitelikte bir işe atandığını haber alır almaz karnına bıçak saplayarak intihar etmesi ülkeyi şoka soktu.

İşçi sendikaları durumu protesto etmek çeşitli gösteriler düzenledi, şirketin en büyük hissedarı olan hükümetten duruma müdahale etmesini istedi. Telecom yönetimi, küçülme planını askıya aldıklarını ve insan kaynakları çalışanlarının eğitileceğini duyursa da bu önlemler de intiharların önünü almaya yetmedi.

Sendikalar meclisin intiharları soruşturmasını istiyor

Fransa'nın en büyük şirketlerinden France Telecom'da dün bir dakikalık bir saygı duruşu vardı. Son 1,5 yılda intihar eden 23 şirket çalışanının anısına yapıldı bu saygı duruşu... Sendikalar bu intiharların şirketin yeniden yapılanma planlarından kaynaklandığını söylüyor ve mecliste soruşturma açılmasını talep ediyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin yardımcılarından Claude Gueant, "Bu intiharların nedenlerini araştırmak hem şirket, hem de şirketin büyük hissedarlarından biri olan France Telecom için bir görevdir. Tabii şunu da eklemeliyim ki, intihar çok büyük ve son derece özel bir sorundur. Bunu yalnızca yönetim eksikliğine bağlayamayız" dedi.

2002 yılından bu yana işçi sayısını azaltan bir küçülmeyi de içeren özelleştirme planını uygulamaya koyan şirket, her yıl onbinlerce çalışanını işten çıkardı. Sendikalar bu rakamın 40 bine ulaştığını belirtiyor. Fransız medyasında yapılan anketler, çalışanların yüzde 68'i, işlerini kaybetme ve çalışma koşullarının ağırlığı nedeniyle çok yoğun stres altında olduklarını dile getirdiler.

Krizin başlangıcı sayılan Lehman Brothers'ın iflasının üzerinden geçen bir yıl içinde Fransız Hükümeti pek çok sosyal plan açıklayarak özellikle bankacılık ve otomotiv sektörünü destekledi. Otomotiv sektörüne 26 milyar, bankalara da toplam 40 milyar Euro pompalayan Fransız ekonomisi ilk kez geçtiğimiz ay yüzde 0,03 oranında büyüme kaydetti. Ancak sosyal plan krizin en kötü sonucu işsizliği önleyemedi. Fransa'da halen nüfusun yüzde 9'u yani 2,6 milyon kişi işsiz. Ve bu rakam, artarak devam ediyor.

DÜNYAHABER
Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri