Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İş Kazası Hangi Gün Gerçekleşir!

11 Temmuz 2008 / 07:59
TÜRKİYE Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), işyeri kazalarını araştırdı. Araştırma ilginç sonuçlar oırtaya çıkarttı
TÜRKİYE Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından gerçekleştiren "MESS Üyelerinde İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İstatistikleri" araştırmasına göre, iş kazaları en fazla pazartesi günleri oluyor.

2007 yılı verilerinin yer aldığı bu yılki "İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İstatistikleri" araştırması, 158 MESS üyesi iş yerindeki mavi ve beyaz yakalı 117 bin 449 çalışana ilişkin sonuçları kapsıyor. Araştırmaya göre, geçen yıl 21 meslek hastalığı tespit edilirken, 6 bin 616 iş kazası yaşandı.

Buna göre, 2007 yılında her 100 çalışandan 6'sı iş kazası geçirdi. Yıllara ilişkin iş kazaları karşılaştırıldığında ortak sonuçlar söz konusu olurken, buna göre en fazla iş kazası pazartesi günleri, ilk iki saatlik zaman diliminde yaşanıyor. 2007 yılı verilerine göre pazartesi yaşanan iş kazaları, toplam kazaların yüzde 18'ini oluşturuyor.

İlk iki saatlik zaman diliminde yaşanan kazaların ise toplam kazaların yaklaşık yüzde 27'sini oluşturduğu tespit edildi. Yaş dağılımına göre iş kazası oranları geçmiş yıllara ilişkin verilerle karşılaştırıldığında da benzerlikler ortaya çıkıyor. En fazla iş kazası, toplam kazaların yarısı oranında 26 ile 35 yaşları arasındaki çalışanlarda yaşandı. Yaşanan iş kazalarının nedenlerine göre en yüksek oranlar bir nesnenin kesmesi, iki nesne arasında sıkışma ve parça düşmesi şeklinde sıralandı.

Kaynak:
Bu haber toplam 14288 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri