Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşin içinden Kanadoğlu çıktı

20.10.2010 00:37
Referandum öncesi anayasa değişikliğine karşı biraraya gelen CHP, MHP ve YARSAV; bu sefer de HSYK seçimlerini iptal ettirmek için el ele verdi.

Referandum öncesi anayasa değişikliğine karşı biraraya gelen CHP, MHP ve YARSAV; bu sefer de HSYK seçimlerini iptal ettirmek için el ele verdi.

Sabih Kanadoğlu tavsiye etti; CHP,MHPve YARSAV,HSYKseçimini iptal ettirmek için yeniden el ele verdi.

CHP ve MHP, seçimin şaibeli olduğu iddiasıyla açıklamalar yaparken; YARSAV da hukuki mücadele başlatma kararı verdi; hem de Sabih Kanadoğlu'nun tavsiyesiyle... Anayasa paketinin onaylanmaması için şehir şehir dolaşan Sabih Kanadoğlu, YARSAV'ın HSYK hüsranından sonra, yeniden sahneye çıktı ve Yüksek Seçim Kurulu ile Danıştay'ın, HSYK seçimlerini iptal etmesini istedi. 

Adalet Bakanlığı'nın aday listesi hazırladığını iddia eden Kanadoğlu, bir adım daha ileri gitti; 10 bin hakim ve savcının katıldığı oylamada anayasanın da ihlal edildiğini iddia etti. Ama anayasanın hangi maddesinin ihlal edildiğine açıklık getiremedi... Kanadoğlu'nun bu "şaibe" iddiası,CHPve MHP ile YARSAV'ı eş zamanlı harekete geçirdi. Muhalefet, hükumeti yargıya müdahale ile suçladı. YARSAV ise "bakanlık listesi" iddiasıyla propaganda çalışması başlattı...

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, tıpkı Kanadoğlu'nun işaret ettiği gibi, hukuki mücadeleye girişeceklerini söyledi. Tarhan da YSK ve Danıştay'ı işaret etti.

Ama bu imkansız. Çünkü; ne anayasada ne de yasalarda, böyle bir hüküm yok. Yani hiç bir kanun maddesinde; "HSYK seçim sonuçlarına karşı, YSK ya da Danıştay'a başvurulabilir" denilmiyor... Zaten Yüksek Seçim Kurulu da iptal itirazlarına kapılarını kapattı. YSK Başkanı Ali Em, kameraların karşısına geçip kazananları kendi ağzıyla açıkladı. Dahası, yazıyla da resmileştirildi.

HSYK'ya seçilenler, YSK tarafından resmi yazıyla ilan edildi...


 

Bu haber toplam 1436 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri