Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşkence bir türlü bitmiyor

05 Eylül 2008 / 13:52
KEY'de 710 bin kişiye yeni umut doğdu doğmasına ama bu kez de SGK işkencesi başladı.
Konut Edindirme Yardımı'yla ilgili sıkıntılar bitmiyor. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin'in dün yaptığı açıklamanın ardından yeni bir işkence daha başladı.

KEY'de sadece SSK numarası ile yer alan 710 bin 289 kişi, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) ilgili il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak, kendilerine verilen kod numaralarıyla hesaplarındaki birikmiş parayı alabilecekler. GYO Genel Müdürü Feyzullah Yegin'in bu açıklamasının ardından SGK müdürlüklerine gidenler eli boş döndü.

Bilgi almak için aradığımız SGK il ve ilçe müdürlükleri kendilerine herhangi bir talimat gelmediğini ve hak sahiplerine yardımcı olamadıklarını bildirdi. Edindiğimiz bilgiye göre SGK il ve ilçe müdürlüklerinde şu anda sadece itiraz dilekçeleri değerlendiriliyor.

Sosyal güvenlik kurumlarının, itirazları 2 ay içinde değerlendirip, yeni listeleri 28 Aralık'a kadar Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın KEY birimine iletmesi gerekiyor.

ŞİMDİYE KADAR 2 MİLYAR 147 MİLYON YTL ÖDENDİ
Ziraat Bankası, KEY hesaplarının tasfiyesi kapsamında, şimdiye kadar 4 milyon 411 bin kişiye, toplam 2 milyar 147 milyon YTL ödedi. KEY kapsamında hak sahibi 8,5 milyon kişiye toplam 2,8 milyar YTL ödenecek.

Çok düşük tutarlarda KEY parası alacak vatandaşların büyük bölümünün bunu almadığı, çok sayıda vatandaşın da hak ettiği tutarlara ilişkin itirazda bulunduğu belirtiliyor. İtiraz süresi 28 Ekim'de sona erecek.

KEY paraları 5 yıl süreyle ödenebilecek. Bu sürede alınmayan paralar için faiz uygulanmıyor. Süre sonunda alınmayan paralar Hazine'ye devredilecek.

Sabah
Bu haber toplam 5286 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri