Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşkencecisini Fransa'da buldu, yargılattı

17 Aralık 2008 / 17:16
Tunus'ta kocasının Müslümanlığından dolayı poliste işkence gören kadın, zanlıyı Fransa'da bulup dava açtı.
Ülkesinde kocasından dolayı polisten işkence gören kadın, bir zanlıyı Fransa'da bulup dava açtı. Fransa, imza attığı BM anlaşmasına dayanıp kendi vatandaşı olmayan birini yargıladı..

Fransa, ilk kez yabancı bir ülke vatandaşını yargıladı... Davacı, 1999'da ülkeye göçen Zuleyha Garbi, davalı ise Fransa'daki Tunus konsolosluğunda görevli eski bir polisti. Tunus'ta İslami hareketi örgütlemek iddiasıyla aranan eşinin yerini söylemesi için polisten işkence gören, karakolda çırılçıplak soyulan, falakaya yatırılan Garbi, kendisine işkence yapan polislerden birini, yıllar sonra kaçtığı Fransa'da gördü. Strasbourg kentindeki konsoloslukta gördüğü Halid Bin Said'e karşı dava açtı. Konsolos yardımcısı Bin Said, dava açılınca ülkesine kaçtı. Ancak gıyabında yargılanması sürdü ve dün 8 yıl hapis cezası verildi.

Böylece BM'nin işkenceyle mücadele sözleşmesini 1984'de imzalayan Fransa, 1994'te ceza yasasına koyduğu maddeye dayanarak ilk kez kendi vatandaşı olmayan birini yargıladı. Diplomatik dokunulmazlığı olan kişiler bu maddeyle başka konuda yargılanabiliyor.

Kaynak: Belkıs Kılıçkaya- Sabah
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri