Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İSKİ buharlaşmaya karşı 400 bin ağaç dikiyor

30 Nisan 2008 / 05:47
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ, baraj havzalarına 2009 yılına kadar 400 bin adet fidan dikerek bu alanları ormanlaştıracak.

 

İSKİ çalışanlarıyla birlikte Büyükçekmece Baraj Gölü'nün kenarına 5 bin ağaç dikim şöleninde bir araya gelen Genel Müdür Mevlüt Vural, sadece Büyükçekmece Gölü'nde30 bin metreküp suyunun yeşil örtü eksikliğinden dolayı buharlaştığını belirterek, Melen hattından gelen su sayesinde barajların artık eskisi kadar kuraklık tehlikesi yaşamayacaklarını söyledi.

Barajlardaki doluluk oranı yüzde 43…

İstanbul'a su sağlayan barajlar ilkbaharın ortalarına gelinen şu döneme yüzde 43'lük doluluk oranıyla girdiğini ve şehrin içme suyunu karşılayan barajlardaki rezerv devreye giren Melen hattıyla birilikte bu yılın sonuna kadar İstanbullulara su sıkıntısı yaşatmayacağını ifade eden Mevlüt Vural, Melen hattından Avrupa yakasına günlük 400 bin metreküp içme suyu vermeye başladıklarına dikkat çekti. Vural “Bu yıl barajlarımızda geçen yılki kuraklık görüntülerine rastlayamayacağız inşallah. Melen hattı sayesinde artık eskisi gibi barajlarımızdan su almıyoruz” dedi.

İstanbul'un içme suyu kaynağını oluşturan Baraj Havzaları'nın yapılaşmaya karşı korunması ve ekolojik sistemin sürekliğinin sağlanması amacıyla İSKİ'nin baraj havzalarına 2009 yılı sonuna kadar 500 bin ağaç dikeceğini anlatan Mevlüt Vural, sadece Büyükçekmece Gölü'nde 30 bin metreküp suyunun yeşil örtü eksikliğinden dolayı buharlaştığının altını çizdi. İSKİ'nin önümüzdeki dönemde Melen'in diğer etaplarıyla, Rezve Deresi yatırımlarının tamamlanmasının ardından en büyük çalışmanın su havzalarını koruyacak ağaç dikme çalışması olacağını vurgulayan Vural, “Şu an elimizdeki kaynağı bu büyük yatırımlar için kullanıyoruz ama 3 yıl sonra bu yatırımlar tamamlanacak. Rezve Deresi'nden getireceğimiz yıllık içme suyu 150 milyon metreküp olacak. Melen'in diğer etapları da devreye girince İstanbul'un su sıkıntısı kalmayacak. O zaman yapmamız gereken en önemli çalışma baraj havzalarımızı ağaçlandırmak olacak” diye konuştu.

Yeni Belediyeler Kanunu havzaları koruyacak…
 
Yürürlüğe giren belediyeler yasasıyla İstanbul'da kapatılan belde belediyelerinin içme suyu havzalarının kurtarılması açısından çok iyi olduğunu dile getiren İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, “Belde Belediyeleri döneminde içme suyu havlarını bırakın korumayı, buralar imara açılıyordu. Baraj havzasının hemen üstündeki evler kendi içeceği suyu kirletiyordu. Bu anlamda belde belediyelerinin kapatılması çok hayırlı oldu” şeklinde konuştu.

Barajların mutlak koruma alanlarında gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmalarıyla bölgenin doğal yaşamı korunurken, yağışlar için gerekli olan ormanlık alanlar da oluşturulmuş oluyor. İSKİ tarafından 1998 yılından itibaren yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile bugüne kadar toplam 280 bin 315 adet fidan dikilerek, 4 bin137 dekarlık alan ağaçlandırıldı. 2008 yılında devam edecek ağaçlandırma çalışmalarıyla havzalara 170 bin fidan dikilerek bin 250 dekarlık alanın ormanlaşması hedefleniyor. 2008 yılında Ömerli ve Büyükçekmece Havzası'nda yoğun olarak gerçekleştirilecek olan ağaçlandırma çalışması aynı zamanda sıcaklık ve rüzgarın etkisi ile yaşanan buharlaşmanın önlenmesine katkıda bulunacak. Gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmaları sayesinde erozyonun sebebiyet verdiği toprak kaymalarının beraberinde getirdiği baraj göllerinin dolması olayının önüne geçilerek, toprağın nemli kalması sağlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

 

Bu haber toplam 6588 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri