Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İskilipli Atıf Hoca'ya anıt mezar yapılıyor

01.10.2010 19:15
4 Şubat 1926 tarihinde Şapka Kanununa muhalefetten İstiklal Mahkemeleri tarafından yargılandıktan sonra idam edilen ve mezarı 74 yıl sonra bulunan İskilipli Atıf Hoca'ya anıt mezar yapılıyor.

İskilipli Atıf Hoca, Ankara İstiklal Mahkemesi kararıyla 1926'da idam edildi. Ne cenazesi yıkandı ne de cenaze namazı kılındı. Kimsesiz mezarlığındaki kabri, mahkemede zabıt katipliği yapan ve Atıf Hoca'nın idam ve defninde bulunan bir kişinin oğluna bıraktığı vasiyet ile 2000 yılında bulundu. Atıf Hoca'nın kemikleri, yeğenlerinden alınan kan, tırnak ve saç örnekleriyle yapılan DNA testi de pozitif çıkınca, 2008'de Fazilet Partisi eski Hatay Milletvekili Dr.Mehmet Sılay ve İskilip eski Belediye Başkanı Orhan Öztürk tarafından alınarak, İskilip'teki Gülbaba Mezarlığına getirildi. Cenaze namazı yıllar sonra kılınan Atıf hoca, Gülbaba Mezarlığında defnedildi.

Atıf Hoca'nın kabrine sahip çıkan İskilip halkının yoğun isteği üzerine bir süredir yapımı konuşulan anıt mezar için çalışmalar başlatıldı. Anıt mezar için projesinin çizildiğini söyleyen İskilip Belediye Başkanı Numan Sezer, adı İskiliple birlikte anılan Atıf hocanın kabrinin yapılması için hem ilçeden hem de ilçe dışından yoğun istek olduğunu ifade etti. Sezer, "Mezar yeri ile ilgili vatandaşlarımızın dernek kurma çalışmaları da bitmek üzere. Proje çizimleri biten mezarı kısa sürede yapmayı planlıyoruz." dedi.

Proje ile ilgili detayları daha sonra vereceğini ifade eden Başkan Sezer, "Anıt mezarın yapılmasıyla bir büyüğümüze daha görevimizi yerine getirmiş olacağız." şeklinde konuştu.
 

Bu haber toplam 2324 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri