Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İslam Alimleri Toplantısı'nda "buluştular

06 Haziran 2008 / 11:38
Mekke'de başlayan İslam alimleri toplantısına aralarında Türkiye'den düşünürlerin de bulunduğu 500'den fazla alim katıldı
Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde buluşan 500'den fazla din âlimi İslam'da hoşgörü ve diyalog çağrısı için buluştu. Türkiye'yi Mehmet Görmez temsil etti..

İslam dünyasının beşiği Suudi Arabistan'ın Mekke kenti önemli bir konferansa ev sahipliği yapıyor. Suudi Kralı Abdullah'ın girişimiyle 'dini hoşgörü ve dinlerarası ilişkiler' konulu önceki gün başlayan konferansa 500'den fazla din adamı katılıyor.

Kral Abdullah'a ait El Safah Sarayı'nda yapılan ve bugün sona erecek 3 günlük maratonda İslam ülkelerinin kendi aralarındaki barış ve diğer din mensuplarıyla barış içinde yaşayabilme konuları konuşuldu.

Toplantının ağır yoplarından biri olan eski İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ise "Gücümüzü kendi aramızdaki çekişmelerle tüketiyoruz. Aşırılıklar cehaletten kaynaklanır. Kendi aramızda birlik sağlayıp diğerleriyle diyalog için güçlü bir mesaj verebiliriz. Tabii bunu yaparken Filistinli kardeşlerimizi, Afganistan'ı, işgal altındaki Irak'ı unutmamalıyız" dedi.

Kral Abdullah açılış konuşmasında "Bizim ötekilerle ilişki kurmamız gerekiyor. Allah insanları birbirleriyle tanışıp kaynaşsınlar diye farklı kabile ve halklardan yarattı" dedi.

Türkiye'den toplantıya Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez, Başkan Ali Bardakoğlu'na vekaleten katıldı. Toplantıya katılanlar arasında İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Prof. Ali Özek, Prof. Ahmet Akgündüz ve gazeteci Ali Bulaç yer aldı.

Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri