Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İslam Dinarı"nı Kullanalım

09 Temmuz 2008 / 10:38
Millî Görüş Lideri Necmettin Erbakan'ın ardından İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da "İslam dinarı" önerisinde bulundu.
Ahmedinejad, İslami para birimi oluşturmanın İslam ülkelerinin gelişmesi ve ilerlemesi için olumlu zemin hazırlayacağını, bu yönde ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da gerçekleştirilen D-8 toplantısı öncesinde Malezya eski Başbakanı Mahathir Muhammed ile görüşen Ahmedinejad, İslam ülkeleri arasında ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini, İslam ülkeleri arasında önemli işbirliği potansiyelleri bulunduğunu belirtti.

Bu yöndeki girişimlerinden ABD ve Batılı ülkelerin rahatsız olduğunu kaydeden Ahmedinejad, ABD'nin zayıflayacağını ve uluslararası arenada politikalarını değiştirmek zorunda kalacağını ifade etti. Ahmedinejad, ABD'nin Ortadoğu'da varlığını devam ettirmesinin mümkün olmadığını ve çıkmaza girdiğini vurgulayarak, ABD'nin politikalarının şüpheli hale geldiğini ve içerde de tam bir iflas halinde olduğunu söyledi. İran Cumhurbaşkanı ayrıca, böyle bir durumda kimin başkalık seçiminde daha fazla oy almasının önemli olmadığını söyledi.

Zirve öncesi yaptığı açıklamada İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, uranyum zenginleştirmeye son vermelerini isteyen uluslararası çağrılara yönelik olarak Ahmedinecad, nükleer faaliyetlerini durdurmayacaklarını ifade etmişti. İran Cumhurbaşkanı, "Kimse bize karşı kuvvet ve tehdit dili kullanamaz. Dünyanın önde gelen ülkeleri eninde sonunda İran halkının (nükleer teknoloji elde edilmesi) arzusunu kabul edecek" dedi.

Ahmedinejad, Birleşmiş Milletler'in daimi 5 üyesiyle Almanya'nın kendilerine sunduğu ve uranyum zenginleştirme faaliyetlerine son verilmesini isteyen teklifi de "sürekli tekrar eden senaryo" diye nitelendirdi. İran Cumhurbaşkanı, nükleer problemin halli için görüşmelerden yana olduklarını fakat her iki tarafın da eşit seviyede olmasının şart olduğunu söylemişti. Zirvede vize kolaylığı anlaşması imzalandı Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Zirvesi'nin 6'ncısı Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da gerçekleşti.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan başkanlığındaki heyetin temsil ettiği zirvenin açılışında, toplantının ev sahibi Malezya'nın Başbakanı Abdullah Bedevi, Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono ve D-8 Genel Sekreteri Dipo Alam birer konuşma yaptılar. Açılış oturumundan önce ise, Türkiye'nin yanı sıra D-8'i oluşturan İran, Malezya, Endonezya, Mısır, Pakistan, Bangladeş ve Nijerya'nın devlet ve hükümet başkanları ile dışişleri bakanları hatıra fotoğrafı çektirdi.

İki yılda bir düzenlenen zirveye İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, Pakistan Başbakanı Rıza Gillani, Mısır'ın uluslararası işbirliğinden sorumlu Devlet Bakanı Fayza Muhammed Ebul Naga, Nijerya ve Bangladeş'ten ise devlet yetkilileri katılıyor. Liderler zirvenin açılışının yapıldığı salona, geleneksel kıyafetler giymiş Malezyalı kadınlar eşliğinde girip, çıktılar. Zirve çerçevesinde, önceki gün yapılan D-8 Bakanlar Konseyi toplantısında üzerinde mutabakata varılan, D-8 üyesi ülkelerin iş adamlarına vize alımı kolaylığı sağlayacak anlaşma, Malezya Dışişleri Bakanı Reis Yetim ve D-8 Genel Sekreteri Dipo Alam tarafından imzalandı.

Basına kapalı devam eden toplantıda ayrıca, tercihli ticaret anlaşmasının da onaylanması bekleniyor. Hem vize kolaylığı hem de tercihli ticaret anlaşmalarıyla, D-8 ülkeleri arasındaki ticaretin ve ekonomik ilişkilerin kolaylaştırılması ve geliştirilmesi amaçlanıyor. Bakanlar Konseyi toplantısının ardından, Dışişleri Bakanı Babacan'ın duyurduğu D-8 sekretaryasının kalıcı olarak İstanbul'da olmasına ilişkin kararın ve D-8'in gelecek 10 yılına ilişkin vizyon belgesinin de dünkü zirvede onaylanması bekleniyor. Malezya’dan gıda ve petrol fiyatlarına köklü çözüm çağrısı Malezya, tüm dünyada gıda üretiminin artırılması ve fırlayan petrol fiyatlarına karşı köklü çözüm bulunması çağrısında bulunarak, bu iki sorunun dünya ekonomisine "ciddi tehdit" oluşturduğunu vurguladı.

Malezya Başbakanı Abdullah Ahmed Bedevi, ev sahibi olduğu Gelişen Sekiz Ülke (D-8) zirvesinde yaptığı konuşmada, "ekonomilerinin iyiliği için" bu konularda cesur önlemler almaları gerektiğini belirtti. Gıda fiyatlarının 2000 yılından bu yana yüzde 75 oranında arttığına dikkati çeken Abdullah, zirveden "tüm dünyada gıda üretiminin artırılmasına ilişkin açık bir mesaj" çıkması gerektiğini kaydetti. Abdullah, petrol fiyatlarını sabitleyecek bir planın mutlaka geliştirilmesini de istedi. Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono da gıda ve enerji güvenliği sorunlarının küreselleşmenin yol açtığı sorunların üstüne çıktığını, bu sorunların yoksul ülkeleri daha da zor durumda bıraktığını söyledi.
Bu haber toplam 984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri