Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslam dünyası krizden nasıl çıkar

19 Aralık 2008 / 15:10
İKT Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, küresel krizin fırsata çevrilebileceğini belirterek, "İslam dünyası el ele vererek hem krizi aşar, hem de bu vesileyle birbirleriyle kenetlenir" ded
Bilim tarihinin Nobel'i olarak değerlendirilen Koyre Madalyası'nı alan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam ülkelerinin iş birliği yaparak küresel krizi aşabileceğini söyledi. Krizin bazı fırsatları beraberinde getirdiğine dikkat çeken İhsanoğlu, "Krizde yapılacak en doğru şey iş birliğidir. Bazı İslam ülkelerinde bulunan büyük finansman imkanları, bu ülkeler arasında iyi bir yatırım potansiyeli olarak kullanılabilir. Bu büyük potansiyel yatırımlara aktarılırsa önemli kazançlar elde edilir" dedi.

İKT olarak bazı projeler hazırladıklarını belirten Prof. İhsanoğlu, şöyle devam etti: "Mesela gıda krizinden doğan çok önemli fırsatlar var. Mali imkanları büyük olan ülkelerin bazılarında tarıma elverişli toprak yok. Ancak Türkiye, Sudan, Senegal ve Mali gibi ülkelerde ise tarıma elverişli alan çok. Söz konusu ülkelerle toprağın işlenmesi için müşterek projeler geliştiriyoruz. Örneğin pamuk konusunda proje başlattık. Küresel krize karşı da buna benzer iş birliği imkanlarını araştırıyoruz."

Koyre Madalyası'nın bilim tarihi sahasında dünyanın en değerli eseri olarak değerlendirildiğini kaydeden Prof. İhsanoğlu, "Bu ödülü şahsım adına değil, ülkem adına kabul ettim. Bu Türk bilim dünyasının bir başarısıdır. Ödülü ilk defa alan bir Türk olmanın gururunu taşıyorum" dedi.

Geçtiğimiz Cuma günü Koyre Madalyası'nı aldığını hatırlatan Prof. İhsanoğlu, söz konusu ödülün Uluslararası Bilim Akademisi Vakfı tarafından yüzyılın en büyük bilim tarihçisi kabul edilen Alexander Koyre adına hazırlandığını anlattı.

Madalyanın 2 senede bir yapılan ciddi seçimler neticesinde verildiğini belirten Prof. İhsanoğlu, şöyle devam etti: "Ödül bazen de verilmez. Bu sefer bana tevcih edilmiş olması, sırf şahsım adına değil ülkem adına da bir gurur kaynağıdır. Bu ödülü kabul ederken çalışmalarımda
bana yardım eden, katkıda bulunan meslektaşlarımın ve öğrencilerimin de payı olduğunu söylemek istiyorum. Türkiye olarak doğru yolda sebatla devam ettiğimiz ölçüde, biz Avrupa'ya dünyanın ilk on ülkesi arasında gireceğiz. Ben bu hedefe inanıyorum."

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, "İKT sizin döneminizde yeniden şekilleniyor ve uluslararası problemlerde daha fazla etkin olmaya başladı bu yöndeki çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?" şeklinde sorumuz üzerine de şunları söyledi: "Son 4 senenin muhasebesini yaptığımız zaman şüphesiz ki çok farklı bir noktadayız. Artık İKT dünya dengeleri haritasında yeri olan bir teşkilat. Birleşmiş Milletler'den sonra 2. büyük teşkilat olduğunu, sırf üye sayısıyla değil ağırlığı ve faaliyetleriyle de göstermiştir. İnsan hakları konusuna çok önem veriyoruz. Bu konularla ilgili olarak çok önemli iki toplantı yaptık. Bunlar ilk defa gündeme geliyor. Ayrıca üye ülkeler arasında ticareti arttırma noktasında önemli iş birliği projeleri başlattık. Bunlar yavaş yavaş etkilerini göstermeye başladı".

İlk kez bir İnsan Hakları Komitesi kurulması ve üyeler arasındaki ticaretin artması için hedefler belirlediklerini söyleyen Prof. İhsanoğlu, "Günümüzde iş kültürü değişti, hedeflere ulaşma mitolojisi daha rasyonel oldu. Ekonomik ve sosyal iş birliğine ağırlık verildi. Biz de bu kapsamda fakirlikle mücadele ve kalkınma konularında önemli projeler hazırladık. Sanayileşme konusunda bir heyet oluşturarak kongreye katkı yapmasını sağladık" şeklinde konuştu.

İhsanoğlu, ayrıca teşkilat olarak bilim ve teknolojiye çok önem verdiklerini söyledi. İhsanoğlu bu kapsamda, İKT'ye üye olan 57 ülkede 20 üniversite belirleyerek, bunları dünyanın ilk 500 eğitim kurumu arasına sokmayı hedeflediklerini kaydetti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri