Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslam Dünyasında Şia Değil ABD Endişesi Var

30 Temmuz 2008 / 12:23
Lübnan Şiilerinin lideri Huseyin Fazlallah İslam Dünyasında mezhep ihtilafından kaynaklanan bir güvensizlik olmadığını söyledi.
Huseyin Fazlallah'ın 'ed-Dar' adlı Kuveyt gazetesine verdiği ropörtajdan Fars Haber Ajansı'nın aktardığına göre Lübnan Şiilerinin dini lideri İslam Dünyasında Şia endişesi değil, ABD endişesi olduğunu söyledi.

Fazlallah Müslümanların ortak sorunları ve ortak tavırları olduğunu, Şia ve Ehl-i Sünnet cephesi tarzındaki ayrımların batının arzusu ve suni olduğnu ifade ederek, Müslüman halklar arasında bu gibi ayrımcılığın yer etmediğini söyledi.

Fazlallah, "Şiiler olarak sunni kardeşlerimizden bir Dünya ve programımız olmasını kabul edemeyiz; zira hepimiz bir bütünün parçalarıyız. Bütün bu ayrıştırma çabaları Şia hilalini veya Sunni hilalini değil İslam hilalini ve birliğini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. " dedi.

Huseyin Fazlallah, Körfez ülkelerinin bazı ülkelerle yaşadıkları problemlerin mezhep farklılığından kaynaklanmadığını, aynı mezhepten olan sunni yada şii ülkeler arasında da olan siyasi ihtilaflardan olduğunu ifade ederek, bunun hem anlayışla karşılanması hem de büyütülmemesi gerektiğini ifade etti.

Fazlallah İslam Dünyasındaki sorunun ABD'nin hepsini çamura batırmak istemesi ve Ortadoğuda İsrail için İran gibi Müslüman ülkelerin feda edilmesini beklemesi olduğunu söylüyor.

Fazlallah ropörtajında Arap ülkelerini de eleştirdi ve "Maalesef Arap ülkelerinin çoğu ABD'ye tabi durumdalar; bu doğrultuda bir grubu destekler yada desteklemezler." dedi.

Fazlallah Lübnan'da Şia-Ehl-i Sünnet çatışması olduğunu reddetti ve bazı Arap ülkelerinin yöneticilerinin siyasi ve ekonomik sorunlarını mezhepçiliğe dayandırmak yada bununla çözmek ve bu yolla bir mezhebin temsilcisi olmak emeliyle hareket ederek mezhep ihtilafını körüklediklerini ama halk destekleri olmadığını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri