Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslam dünyasından Erdoğan'a cevap geldi

24 Ekim 2008 / 13:43
Erdoğan'ın yatırım sitemine İslam dünyasının cevabı: Şimdiye kadar bize kapalıydınız, yeni keşfediyoruz
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İslam ülkelerindeki hükümet ve işadamlarına yönelik 'Türkiye'yi neden güvenli liman görmedikleri' yönündeki sitemi toplantıya katılanlar arasında büyük yankı uyandırdı. Bu durumda kendileri kadar Türkiye'nin tutumunun da etkili olduğunu belirten Arap İşadamları Federasyonu Başkanı Hamdi Tabba'a, "Eskiden bu kadar açık değildi Türkiye. Ama son yıllarda benimsediği komşu ülkeler stratejisi, İslam dünyası ile entegrasyonu güçlendirecektir." dedi.

Cezayir Devlet Bakanı Abujerrah Sultani de Türkiye'nin 10 yıl öncesine kadar Arap Dünyası'ndan uzak durduğuna işaret ederek "Bu nedenle Araplar Türkiye'yi tam keşfetmiş değil." değerlendirmesinde bulundu.

Küresel kriz, başta ABD ve Avrupa olmak üzere gelişmiş ekonomilere büyük zarar verirken, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin bu buhranlı dönemi daha az zayiatla atlatması bekleniyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenen Uluslararası İş Forumu'nda, 62 ülkeden gelen Müslüman devlet ve işadamlarına hitap eden Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bu anlamda yatırımcılara büyük fırsatlar sunduğuna vurgu yapmıştı. Ardından da şu sitemde bulunmuştu: "Ne zaman Türkiye'yi yatırımlarınız için güvenli liman olarak göreceksiniz. Bu, beni ciğerime kadar rahatsız eden bir konu." Forumda, Başbakan Erdoğan'ın işbirliği mesajlarıyla dolu konuşmasını büyük bir dikkatle dinleyen katılımcılar, Erdoğan'ın; İslam ülkeleri arasındaki ticaret hacminin istenilen düzeye gelemeyişine, var olan potansiyelin değerlendirilmediğine yönelik sözlerine alkışlarıyla destek vermişti.

Toplantının ardından, Erdoğan'ın sitemiyle ilgili görüşlerini aldığımız konuk devlet ve işadamları, bu konuda her iki tarafın da atması gereken adımlar olduna işaret etti. Cezayir Devlet Bakanı Abujerrah Sultani, uzun yıllar boyunca Arap dünyasından uzak duran Türkiye'nin son 10 yıldır, söz konusu coğrafyaya biraz yaklaştığını ifade etti. "Bu nedenle Araplar Türkiye'yi tam keşfetmiş değil." diyen Sultani, Türkiye'nin son dönemde yaptığı atılımlarla komşularıyla arasındaki düşmanlığı neredeyse sıfıra indirdiğini belirterek, "Bu pozisyondan sonra Türkiye İslam ve Arap alemiyle hareket edebilir. Önemli projeler gerçekleştirebilir. Rakamlara baktığımız zamanda, bunu görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelerek Foruma katılan Arap İşadamları Federasyonu Başkanı Hamdi Tabba'a da, Başbakan Erdoğan'a bu konuya değindiği için teşekkür etti. Hamdi Tabba'a, "Biz de Türkiye ile çalışmak istiyoruz. Çalışmamak için herhangi bir engel yok. Eskiden bu kadar açık değildi Türkiye. Şimdi çok iyi. Biz bunun gelişmesi için elimizden geleni yapacağız." dedi. 15 Kasım'da, Mısır'da yine İslam ülkeleri arasındaki finansal istikrarın tartışılacağı bir toplantı düzenleneceğini belirten konuk bakan, konuşmacı olarak katılacağı bu toplantıda konuyu gündeme getireceğini aktardı. Türkiye'nin son yıllarda benimsediği komşu ülkeler stratejisinin, İslam dünyası ile entegrasyonu güçlendireceğine inandıklarını vurgularken, Türkiye'nin öncülük yapmasıyla Müslüman işadamlarının Avrupalıların önüne geçeceğine inandıklarını da kaydetti.
Bu haber toplam 678 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri