Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslamcı içgüdülerine yenik düşen lider

28.06.2010 14:00
İran krizi ve Gazze politikasında ABD'yi dinlemeyen hükümet Batı'nın penceresinden nasıl görünüyor?

Financial Times'ta özel bir Türkiye eki yer alıyor. Ekin kapağında Türkiye'nin dünya siyaset sahnesindeki rolü ele alınıyor.  Financial Times'ta özel bir Türkiye eki yer alıyor. Ekin kapağında Türkiye'nin dünya siyaset sahnesindeki rolü ele alınıyor. Yazının girişinde özetle şöyle deniyor:

"31 Mayıs sabahı, silahlı saldırılarda 15 kişi öldü. Bunlardan dokuzu, Gazze'ye ablukayı kırmaya çalışan Mavi Marmara gemisindeki aktivistlerdi. Bu olay, dikkatleri İsrail'i sert bir şekilde kınayan ve ortak tepki çağrısında bulunan Türkiye'nin üzerine çekti. Ölen diğer altı kişi ise İskenderun'daki donanma üssünde Kürt gerillaların roketlerine hedef alan askerlerdi. Ölümleri uluslararası alanda fazla dikkat çekmedi. Ama dışarıdaki ağırlığı ne olursa olsun, bu olay Türkiye'nin içerideki en ciddi sorunlarından bazılarının hala çözümsüz kaldığını gösterdi.

ÜÇÜNCÜ VE SON KEZ YETKİ İSTEYECEK

Gelecek yıl Erdoğan başbakanlık için halktan üçüncü ve son kez yetki isteyecek. Partisinin geleceğini, Erdoğan'ın Türkiye'nin dünyadaki yerini nasıl yeniden tanımladığı kadar içerideki sorunlara nasıl çözüm getireceği de belirleyecek."

ABD'YE MEYDAN OKUDU

Financial Times, Türkiye'nin uluslararası arenada etkinliğini artırmaya başladığını belirterek şöyle devam ediyor:

"Mavi Marmara olayı, daha önce tarafsızlığı tercih eden Ankara'nın artık bölgede taraf olma arzusunu yansıtıyor. Türkiye, bu olayla Gazze'ye ablukanın hafifletilmesine öncülük etti. Türkiye, İran'la varılan yakıt değişimi anlaşmasını dikkate almayan Amerika Birleşik Devletleri'ne meydan okuyarak Güvenlik Konseyi'ndeki oylamada, çekimser kalmak yerine Tahran'a yeni yaptırımlara 'Hayır' dedi."

ARAP SOKAKLARINDA YENİ KAHRAMAN OLABİLİR AMA

"Bu, iki ülke arasındaki geleneksel ittifak üzerinde baskı oluşturdu. Erdoğan belki Arap sokaklarında yeni bir kahraman olabilir ama Washington'da birçokları onu otoriter, popülist, İslamcı içgüdülerine yenik düşen ve Batı'yla yollarını ayıran bir lider olarak görüyor. Bazıları ise Ankara'nın kendi dış politika çıkarları olduğunu ve Tahran'a kıyasla zararsız bir nüfuz oluşturma çabası içinde olduğunu teslim etmekle birlikte Türkiye'nin daha az güvenilir bir ortak olmaya başladığını düşünüyor."

BBC Türkçe

Bu haber toplam 942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri