Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İslami Diyalog Konferansı" Mekke'de başlıyor

03 Haziran 2008 / 13:36
Dünyanın birçok yerinden çok sayıda Müslüman düşünürün katılacağı "İslalmi Diyalog Konferansı" Mekke'de başlıyor.
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın girişimiyle ve çok sayıda Müslüman düşünürün katılımıyla yarın Mekke'de Uluslararası İslami Diyalog Konferansı yapılıyor.

Suudi Arabistan Haber Ajansı (Saudi Press Agency 'SPA')'nın bildirdiğine göre Mekke'de yapılacak bu konferansta 50 farklı ülkeden 800'ün üzerinde katılımcı bulunacak.

Yarın başlayacak olan konferans konusunda bilgi veren konferans organizatörü ve İslam Dünyası Birliği Genel Sekreteri Dr. Abdullah el-Türki, konferansın çok verimli geçeceğini beklediklerini söyledi.

Konferansın amacı ortak kültürel ve tarihi değerleri göstererek İslam dünyası arasında kültürel ve siyasi ilişkileri geliştirmek. Çok sayıda Müslüman alim ve düşünür ile kuruluş temsilcilerinin katılacağı toplantının davetlilerinin bir kısmının bugün Arabistan'da karşılandıkları duyuruldu.

Suudi Arabistan Haber Ajansı'nın sitesinde Türkiye'den konferansa İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) Başkanı Prof. Dr. Ali Özek'in de katılım için Mekke'ye vardığı ve resmen karşılandığı haber verildi.

Öte yandan İran resmi haber ajansı IRNA da İran eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'in Kral Abdullah'ın daveti üzerine Uluslararası İslami Diyalog Konferansına katılmak üzere Arabistan'a gittiğini bildirdi.
Bu haber toplam 6132 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri